Otwarcie Muzeum Historii Polski. Premier Morawiecki: niech duch historii da nam siłę do walki
- Ja wierzę, że sława i poświęcenie naszych dziadów, naszych ojców będą prowadzić Rzeczpospolitą ku wielkości. Niech dadzą nam wszystkim siłę do walki z niesprawiedliwością, z draństwem, ze złem. Niech duch Rzeczypospolitej wspiera nas, wszystkich Polaków, na drodze ku lepszej przyszłości, do zwycięstwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Muzeum Historii Polski w Warszawie.
2023-09-28, 12:30
- Jesteśmy na drodze do obudowania właściwej roli Polski na mapie Europy i świata i do tego potrzebujemy silnych instytucji. W tym miejscu męczeństwa narodu polskiego [na Cytadeli], w którym mordowani byli polscy patrioci, powstaje Muzeum Historii Polski. Polska przyciągała ludzi z całej Europy, nawet wtedy, kiedy nie było jej na mapie - ma w sobie taki magnetyzm i takie piękno - mówił premier.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Muzeum Historii Polski będzie służyło wszystkim pokoleniom Polaków i pokazywało, że opowieść o naszej ojczyźnie jest jedną z najpiękniejszych historii narodowych na świecie.
Szef rządu przypomniał, że pierwsze polskie muzeum powstało po trzecim rozbiorze, w 1801 roku w Puławach, zostało założone przez Izabelę Czartoryską. - Można zapytać, jaki był cel tego zbierania pamiątek, dokumentów, artefaktów. Już wtedy nie chodziło o (...) zbieranie ich w celu sentymentalnym, co raczej przede wszystkim o zbieranie dzieł z naszej przeszłości po to, aby stały się orężem do walki o odrodzoną Polskę - podkreślił premier.
- To, co tutaj powstaje, to nie tylko gmach, to pewnego rodzaju symbol, który ma nas również prowadzić do przyszłości. Historia jest bowiem nie tylko nauczycielką życia, ale prawdziwie opowiedziana historia, a w szczególności historia Polski, to nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim oręż do walki o silną Polskę, o lepszą przyszłość Rzeczpospolitej - powiedział Morawiecki.
REKLAMA
Czytaj też na i.pl: Muzeum Historii Polski uroczyście otwarte. Od 29 września 2023 r. będzie dostępne dla zwiedzających
"Pedagogika wstydu"
Według premiera należy zadać pytanie, dlaczego Muzeum Historii Polski powstawało tak długo. - Przez wiele lat mówiono, że nie ma środków, nie ma woli do wybudowania, ale myślę, że, niestety, trzeba powiedzieć, że brakowało jeszcze czegoś - wiary w to, że takie miejsce jest potrzebne do budowania polskiej tożsamości, do budowania, umacniania polskiej dumy. Być może to właśnie ci, którzy boją się historii Polski, i ci, którzy opierali się na innych założeniach, robili wszystko, żeby to muzeum tak naprawdę nie powstało - dodał Morawiecki. - Żeby królowała propaganda, tak mocno widoczna w latach III Rzeczypospolitej, a właściwie nie tak bardzo różniąca się od tej propagandy, którą posługiwał się Fryderyk, Katarzyna, Bismarck czy Stalin - umniejszania roli Polski, upadlania Polski, brania przez Polskę cudzych win na swoje sumienia, mikromanii narodowej, i tego, co obejmujmy pojęciem "pedagogiki wstydu" - kontynuował premier.
Zobacz również w tvp.info: "Lepiej odstraszać niż zakładać, że wróg może dojść do linii Wisły". Nowy spot PiS
- To fatum zostało wreszcie przełamane. Dzisiaj Muzeum Historii Polski będzie służyło wszystkim pokoleniom, wszystkim mieszkańcom Polski - i każdy mieszkaniec z każdej miejscowości jest tutaj zaproszony - oświadczył Morawiecki.
REKLAMA
Posłuchaj
Morawiecki: Muzeum Historii Polski będzie służyło pokoleniom Polaków (IAR) 0:30
Dodaj do playlisty
Premier podkreślił, że Polacy "wpłynęli na losy Europy, a może nawet świata, pokonując komunistów, bolszewików, tutaj pod Warszawą, idąc na nierówny bój z Niemcami i przyczyniając się wydatnie do pokonania tej obłędnej ideologii niemieckiej, która miała zapanować nad światem; wreszcie poprzez wielki ruch "Solidarności", z Janem Pawłem II przyczyniając się wydatnie do obalenia komunizmu i uwolnienia narodów Europy Wschodniej spod jarzma »imperium zła«. Nie tylko nie mamy się czego wstydzić - to jedna z piękniejszych historii narodowych na świecie" - podkreślił.
Jak dodał, budowa muzeum "świadczy, że jesteśmy na drodze do zwycięstwa, do odbudowania właściwej roli Rzeczpospolitej na mapie Europy, na mapie świata".
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki: wierzę, że ten "gmach historii" jest wielkim zaczynem przyszłości Polski (IAR) 0:30
Dodaj do playlisty
Premier podkreślił w czwartek podczas uroczystego otwarcia Muzeum Historii Polski w Warszawie, iż wierzy, że "ten gmach historii jest zaczynem wielkiej przyszłości Polski". - Wierzę - i niech tak się stanie - że sława i poświęcenie naszych dziadów, naszych ojców będzie prowadzić Rzeczpospolitą ku wielkości - podkreślił szef rządu. Jak mówił, "niech da nam siłę do walki z niesprawiedliwością, z draństwem, ze złem". - Niech duch Rzeczypospolitej wspiera nas, wszystkich Polaków, na drodze ku lepszej przyszłości, do zwycięstwa - zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Setki eksponatów, pokazujących najważniejsze wydarzenia polskiej historii
Na terenie warszawskiej Cytadeli zaczyna działalność Muzeum Historii Polski. W najbliższych dniach będzie można tam zobaczyć setki eksponatów, pokazujących najważniejsze wydarzenia polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej walki o niepodległość.
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Muzeum Historii Polski (IAR) 0:33
Dodaj do playlisty
Pomysł powstania takiej instytucji narodził się w 2006 r. Pierwszą łopatę na budowie nowej placówki wbito w 2018 r. Muzeum Historii Polski przedstawia najważniejsze wątki polskiej historii - państwa i narodu - ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności, tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Wystawy mają obejmować między innymi fenomen republiki szlacheckiej, powstania narodowe i odbudowę wolnej Rzeczypospolitej, a także dzieje "Solidarności".
REKLAMA
Nowa placówka to 44 tys. m kw., a sama powierzchnia wystawiennicza to około 8 tys. m kw. Inwestycja wyniosła blisko 800 mln zł. Całość planowanych kosztów to ponad miliard złotych, powstać ma jeszcze centralna wystawa stała.
Muzealne zbiory liczą już blisko 60 tys. eksponatów. Na wystawie zostanie pokazanych blisko 500 obiektów opowiadających o ważnych wydarzeniach z ponad 1000-letniej historii Polski. Pierwsi zwiedzający będą mogli zobaczyć ekspozycję w nocy z czwartku na piątek 28/29 września od 22.00 do północy. Do końca weekendu będzie trwać Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski. Po jego zakończeniu, do 10 listopada, Muzeum Historii Polski można zwiedzać za symboliczną złotówkę, natomiast w dniu Święta Niepodległości wstęp będzie wolny. Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających od 10.00 do 18.00 od środy do niedzieli.
dn
REKLAMA