Berlinowi spieszy się z przyjęciem paktu migracyjnego. Większość Niemców nie chce polityki "otwartych drzwi"

Z najnowszego badania ARD-DeutschlandTrend wynika, że już prawie dwie trzecie Niemców chce, aby ich kraj przyjmował mniej uchodźców. Wzrost liczby ludzi sceptycznych wobec przyjmowania migrantów w ostatnich miesiącach przyspieszył.

2023-09-29, 11:24

Berlinowi spieszy się z przyjęciem paktu migracyjnego. Większość Niemców nie chce polityki "otwartych drzwi"
Sondaż: dwie trzecie Niemców jest niezadowolonych z obecnej polityki migracyjnej. Foto: Shutterstock/Jesus Fernandez

"Polityka migracyjna stanowi przedmiot gorących dyskusji od kilku lat, jednak w ostatnich tygodniach debata ta jest wyjątkowo intensywna. Wynika to z rosnącej w tym roku, wysokiej liczby wniosków o azyl oraz zbliżających się wyborów do władz dwóch krajów związkowych: Bawarii i Hesji" - opisuje portal "Tagesschau".

Kryzys migracyjny

Podejście Niemców do kwestii migracji staje się coraz bardziej krytyczne: obecnie 73 proc. ankietowanych ocenia negatywnie ("źle" lub "bardzo źle") zakwaterowanie i rozmieszczenie uchodźców na terenie Niemiec.

Pozytywnie (jako "dobre" lub "bardzo dobre") ocenia to tylko 19 proc. "Ta ocena pogorszyła się najbardziej, bowiem we wrześniu 2018 roku 43 proc. oceniało, że zakwaterowanie i dystrybucja uchodźców przebiega pomyślnie" - przypomina "Tagesschau".

Jeśli chodzi o integrację uchodźców w społeczeństwie oraz na rynku pracy, aż 78 proc. uznaje, że jest ona obecnie "raczej słaba" lub "bardzo słaba". Ponadto 80 proc. twierdzi, że deportacja osób, którym odmówiono azylu, odbywa się "źle" lub "bardzo źle".

REKLAMA

"W świetle tych widocznych deficytów w polityce uchodźczej rośnie również sceptycyzm wobec imigracji jako takiej" - dodaje "Tagesschau". W pytaniu o wpływ migracji na kraj aż 64 proc. uznało, że widzą więcej jej wad niż zalet. To aż o 10 punktów więcej niż w maju bieżącego roku. Jedynie 27 proc. (- 6 od poprzedniego badania) uznało, że imigracja przynosi Niemcom korzyści.

Obecnie 64 proc. respondentów opowiada się za przyjęciem przez Niemcy mniejszej liczby uchodźców. Ten wynik wzrósł od maja o 12 punktów. Tylko 5 procent (-3) opowiada się za zwiększeniem liczby przyjmowanych osób.

Walka z nielegalną migracją

Bardziej krytyczne spojrzenie na imigrację jest widoczne także pytaniu o działania mogące ograniczyć to zjawisko: aż 82 proc. ankietowanych opowiada się obecnie za wzmożeniem kontroli granicznych, 77 proc. jest za zawarciem porozumień w sprawie uchodźców z państwami afrykańskimi, a za uznaniem Algierii, Maroko i Tunezji jako krajów bezpiecznych jest 69 proc.

71 proc. Niemców uważa za dobre rozwiązanie ustalenie rocznego limitu dla przyjęć (to o 8 punktów więcej w porównaniu z marcem 2016 roku). Zgodzili się z tym zwolennicy wszystkich partii z wyjątkiem Zielonych - podkreśla "Tagesschau".

REKLAMA

Zobacz również w i.pl: Nowy spot Prawa i Sprawiedliwości. "Ursula von der Leyen ogłosiła fatalny plan dla Europy"

Jeśli chodzi o regulacje dotyczące postępowania z uchodźcami, 64 proc. Niemców opowiada się obecnie za rozwiązaniem na poziomie europejskim. Natomiast 31 procent uważa, że większy sens miałoby rozwiązanie na poziomie krajowym.

Czytaj także na tvp.info: „Jesteśmy przeciwni chaosowi na ulicach”. Nowy spot PiS o pakcie migracyjnym

Mimo że rozwiązanie europejskie jest preferowane przez większość respondentów, wielu wątpi w jego skuteczność. Aż 70 proc. uważa, że nie da się tego wdrożyć na poziomie europejskim w najbliższej przyszłości; tylko 23 proc. jest zdania, że da się to wprowadzić w życie w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz również: Radosław Fogiel o kryzysie migracyjnym i planach Niemiec

dz/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej