Kościół katolicki ma nowych kardynałów. Wśród nich jest metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś

Papież na placu św. Piotra przewodniczył konsystorzowi publicznemu, na którym mianował 21 kardynałów, a tym abpa Grzegorza Rysia. Franciszek w homilii powiedział, że Kolegium Kardynalskie powinno przypominać orkiestrę symfoniczną, reprezentującą symfoniczność i synodalność Kościoła.

2023-09-30, 11:35

Kościół katolicki ma nowych kardynałów. Wśród nich jest metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś
Papież mianował 21 nowych kardynałów, w tym abpa Grzegorza Rysia. Foto: Shutterstock/Riccardo De Luca - Update

Na uroczystość przed bazyliką watykańską przybyły oficjalne delegacje i grupy pielgrzymów z krajów nowych kardynałów; są także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Z Polski przybyły szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych i sekretarz stanu Małgorzata Paprocka. Obecny jest też ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.

To dziewiąty konsystorz Franciszka, zwołany dla tzw. kreacji nowych kardynałów.

Różnorodność w Kościele

Franciszek zaznaczył: "Kolegium Kardynalskie jest powołane, aby przypominać orkiestrę symfoniczną, reprezentującą symfoniczność i synodalność Kościoła". Papież zauważył, że symfonia żyje dzięki umiejętności kompozycji barw różnych instrumentów, a każdy z nich wnosi swój wkład. "Różnorodność jest konieczna, jest niezbędna. Ale każdy dźwięk musi przyczyniać się do wspólnego projektu. W tym celu fundamentalne jest wzajemne słuchanie. Każdy musi słuchać innych". Dodał, że papież, dyrygent tej orkiestry, musi słuchać bardziej niż ktokolwiek inny.

REKLAMA

Franciszek nawiązał do rozpoczynającego się we środę Ogólnego Synodu Biskupów, pod hasłem "Ku Kościołowi synodalnemu, komunia, uczestnictwo, misja".

Dziś o 18.00 z udziałem papieża na placu św. Piotra rozpocznie się przedsynodalne, ekumeniczne czuwanie modlitewne. Przybyli na nie licznie hierarchowie i reprezentanci innych Kościołów i wyznań.

Przyszłe konklawe

Papież z Argentyny nominacjami purpuratów wyraźnie zmienia geografię następnego konklawe, a tworząc skład Kolegium Kardynalskiego zwraca się wyraźnie w stronę Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej i krajów, uważanych za "peryferie" świata. Już 70 procent przyszłych elektorów na konklawe to nominaci Franciszka.

Od papieża kardynałowie otrzymali birety, pierścienie oraz bullę przyznającą im kościoły tytularne w Rzymie. Złożyli przysięgę na wierność i posłuszeństwo Franciszkowi i jego następcom.

REKLAMA

Po włączeniu nowych purpuratów Kolegium Kardynalskie liczy 242 członków; 137 z nich będzie miało prawo wyboru następnego papieża.

Nowi kardynałowie pochodzą między innymi z RPA, Sudanu Południowego, Tanzanii, Malezji, Chin, Wenezueli i Argentyny.

Zobacz także na i.pl: Kuria odcina się od działalności kanału YT "abp Grzegorz Ryś official"

Poza tym są wśród nich między innymi: prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów kardynał arcybiskup Robert Prevost z USA, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich abp Claudio Guggerotti z Włoch i nowy prefekt Dykasterii Nauki Wiary Victor Manuel Fernandez z Argentyny oraz łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

REKLAMA

Posłuchaj

Papież mianował 21 nowych kardynałów, w tym abpa Grzegorza Rysia (Piotr Kowalczuk/IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej