Iga Świątek nie zagra dla Polski! Tenisistka wycofała się z turnieju Billie Jean King Cup

2023-10-07, 19:03

Iga Świątek nie zagra dla Polski! Tenisistka wycofała się z turnieju Billie Jean King Cup
Iga Świątek nie zagra w barwach Polski w turnieju Billie Jean King Cup. Foto: PAP/EPA/MARK R. CRISTINO

Iga Świątek nie wystąpi w zbliżającym się turnieju Billie Jean King Cup, w którym miała reprezentować Polskę. - Ostatnim występem Igi w sezonie będzie więc WTA Finals w Cancún - napisał Marek Furjan z Canal+ Sport.

- Iga Świątek nie zagra w finałach BJK Cup w Sewilli. Podobnie jak rok temu, pierwszą rakietą reprezentacji Polski będzie w tym turnieju Magda Linette. Ostatnim występem Igi w sezonie będzie więc WTA Finals w Cancún - przekazał na portalu X Furjan.

Turniej WTA Finals zakończy się dwa dni przed początkiem turnieju w Sewilli. 

- Taka sytuacja niestety miała już miejsce… Po raz kolejny muszę zrezygnować z udziału w BJKC z powodu planowania kalendarza przez WTA i ITF. Już teraz czuję na sobie trudy tego sezonu i nie wyobrażam sobie grania w dwóch turniejach odbywających się w odstępie zaledwie 2 dni, a jednocześnie z koniecznością radzenia sobie z konsekwencjami 6-godzinnego jet lagu i kolejnej długiej podróży po rozegraniu w tym sezonie prawie 70 meczów. Przykro mi, że kibice polscy i nie tylko są w tej sytuacji poszkodowani, podobnie jak drużyna i sztab reprezentacji. Nie mam jednak na to wpływu, a moje zdrowie musi być dla mnie priorytetem, jeśli chcę grać przez kolejne lata. To, że w tej chwili mogę grać w dobrym zdrowiu przez dłuższy czas pokazuje, że mimo trudności logistycznych i intensywnego kalendarza, podejmujemy z zespołem słuszne decyzje. To maraton, nie sprint. Nie wiem, czy moja decyzja zmotywuje federacje do zmian i umożliwi mi w przyszłości grę dla reprezentacji bez narażania swojego zdrowia na ryzyko kontuzji, a także sabotowania późniejszego okresu przygotowawczego do kolejnego sezonu. Mam jednak nadzieję, że w końcu coś się zmieni, bo naprawdę liczyłam na ten występ - napisała Iga Świątek w komunikacie, który przekazała Super Expressowi.

Brak udziału w BJK Cup stwarza komplikacje w uzyskaniu kwalifikacji olimpijskiej - wymogiem jest udział w przynajmniej dwóch meczach tych zawodów w 2023 lub 2024 roku. Oznacza to, że aby wystąpić w Paryżu, Świątek będzie musiała zagrać w kolejnej edycji, w kwietniu przyszłego roku.

Iga Świątek awansowała w sobotę do finału turnieju WTA w Pekinie. 

Kiedy mecz Świątek - Samsonowa?

Finałowe starcie zaplanowano na niedzielę 8 października po godz. 13.30 czasu polskiego.

Wyniki półfinałów:

Iga Świątek (Polska, 2) - Cori "Coco" Gauff (USA, 3) 6:2, 6:3
Ludmiła Samsonowa (Rosja) - Jelena Rybakina (Kazachstan, 5) 7:6 (9-7), 6:3

Czytaj także:
PolskieRadio24.pl

kp

Polecane

Wróć do strony głównej