ONZ pracuje nad przywróceniem porozumienia zbożowego. Rozmawia z przedstawicielami Kremla

Sekretarz generalna wchodzącej w skład ONZ Konferencji Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju, Rebeca Grynspan, spotkała się w Moskwie z przedstawicielami rosyjskich władz. "Rozmowy mają na celu doprowadzenie do niezakłóconego dostępu do światowych rynków zbóż i nawozów z Rosji i Ukrainy" - poinformowało ONZ.

2023-10-10, 05:10

ONZ pracuje nad przywróceniem porozumienia zbożowego. Rozmawia z przedstawicielami Kremla
Ілюстрацыйнае фота.Foto: Elena Larina/Shutterstock

W rozmowach za pośrednictwem połączenia zdalnego uczestniczył również podsekretarz generalny ONZ do spraw humanitarnych i koordynator pomocy w sytuacjach kryzysowych Martin Griffiths

Negocjacje w sprawie transportu zboża. Eksperci: Rosja liczy na ustępstwa w sankcjach

Analitycy oceniają, że Rosja liczy na maksymalne ustępstwa ze strony Zachodu w zamian za jej powrót do umowy zbożowej. Turcja sygnalizowała jakiś czas temu potrzebę złagodzenia stanowiska przez m.in. Ukrainę.

W połowie września rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że Rosja nie powróci do inicjatywy, dopóki nie zostaną zrealizowane jej wszystkie oczekiwania. Kreml chce m.in. podłączenia do międzynarodowego systemu płatności SWIFT Rosyjskiego Banku Rolnego.

Chodzi o przywrócenie porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne. Inicjatywę zbożową zawarł w lipcu ubiegłego roku Ukraina i Rosja z Turcją i ONZ. Obowiązywało do lipca tego roku, z umowy wycofała się Moskwa. W kolejnych tygodniach Rosjanie ostrzeliwali miejscowości portowe Ukrainy, celując przede wszystkim w infrastrukturę portową i zbożową.

REKLAMA

Ateny chcą pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności. Grecja gotowa udostępnić swoje porty

Grecja jest gotowa udostępnić swoje porty dla ukraińskiego eksportu zboża. Grecki minister spraw zagranicznych George Gerapetritis powiedział, że jego kraj oferuje swoje porty w Salonikach i Aleksandropolis jako alternatywną trasę dla eksportu ukraińskiej pszenicy i innych zbóż.

Minister zauważył, że Grecja chce przyczynić się do rozwiązania problemu eksportu zboża i podkreślił "ogromne konsekwencje" zerwania przez Rosję umowy zbożowej, zwłaszcza dla krajów tzw. globalnego południa. Grecki rząd omówił już tę kwestię ze swoimi partnerami z krajów Unii Europejskiej.

Czytaj także w TVP.Info: Szef dyplomacji Estonii apeluje o poszerzenie sankcji na Rosję

[ZOBACZ TAKŻE] Rzecznik rządu Piotr Müller gościem Polskiego Radia:

IAR, PAP/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej