Wybory 2023. Ponad pół milionach Polaków chętnych do głosowania za granicą
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że jak do tej pory na listach wyborczych za granicą zarejestrowało się już ponad 560 tys. obywateli Polski chcących wziąć udział w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Szef dyplomacji wyraził przekonanie, że liczba ta wkrótce przekroczy 600 tys.
2023-10-10, 15:26
- Ponad 560 tys. obywateli Polski zarejestrowało się do tej pory na listach wyborczych za granicą, spodziewamy się, że do dziś do godziny 24 ta liczba przekroczy 600 tys. - powiedział we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau. Podkreślił, że będzie to trzy razy więcej, niż podczas wyborów parlamentarnych osiem lat temu.
Podczas konferencji prasowej w Warszawie minister spraw zagranicznych przekazał, że 8 lat temu do głosowania za granicą przystąpiło niecałe 200 tys. rodaków. - Cztery lata temu to było 314 tys. W tym roku w tym momencie jest to 560-kilka tys. - poinformował.
Ponad trzy razy więcej chętnych niż osiem lat temu
- Ponieważ dzisiaj jest ostatni dzień, kiedy polscy obywatele za granicą mogą rejestrować się na listach wyborczych, a tendencja radykalnego zwiększania tej liczby jest więcej niż oczywista, to mogę zapewnić, że do godziny 24 dzisiaj czasu lokalnego, weźmy zachodnie stany Stanów Zjednoczonych, Kalifornię, Alaskę, będzie ich ponad 600 tys. - powiedział Rau.
Posłuchaj
Porównując liczby do wyborów parlamentarnych sprzed 8 lat podkreślił, że "za granicą udział w wyborach parlamentarnych, a także udział w referendum weźmie 3 razy więcej polskich obywateli", a przy wyborach będzie pracować dwa razy więcej członków obwodowych komisji wyborczych. Dodał, że stworzono w tym celu prawie 70 proc. więcej obwodowych komisji wyborczych i stworzono 60 nowych lokalizacji komisji.
REKLAMA
Bezprecedensowe działania resortu dyplomacji
- W przygotowaniach do przeprowadzenia wyborów MSZ stale współpracuje z PKW i KBW, a także z ministerstwem cyfryzacji - powiedział Zbigniew Rau. Jak dodał, podjęto "bezprecedensowy wysiłek", by umożliwić Polakom za granicą głosowanie.
Rau mówiąc o przygotowaniach do wyborów za granicą poinformował, że we wrześniu resort "przygotował" kilkudziesięciu pracowników MSZ, którzy zostali w tym czasie wysłani na te placówki za granicą, które zgodnie z szacunkami ministerstwa będą potrzebować w czasie wyborów profesjonalnego wsparcia.
Odmienne zasady głosowania w Ameryce
Rau przekazał także, że w części krajów, m.in. krajach Ameryki Południowej, USA i Kanadzie dniem wyborów nie będzie niedziela, tylko sobota, po to by można było zamknąć głosowanie według czasu polskiego w niedzielę tak, by Polacy "nie czekali na akt głosowania naszych rodaków za Atlantykiem".
Zobacz również na tvp.info: Wybory parlamentarne. Kiedy wyniki? Szefowa KBW o terminie
REKLAMA
Minister przypomniał, że najwięcej Polaków deklarujących chęć głosowania mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii. Zaznaczył, że osiem lat temu było tam utworzonych 40 obwodów do głosowania, a obecnie - 77. - To jest skala tego rozmachu organizacyjnego, który nadąża - przy pełnej naszej satysfakcji - za tymi demokratycznymi potrzebami Polaków za granicą - podkreślił Rau.
- "Nie ma 100 proc. pewności, że nie będzie prób destabilizacji". Żaryn o bezpieczeństwie wyborów
- Mija termin rejestracji wyborców za granicą. Sprawdź, jak głosować poza krajem
IAR/PAP/łs
REKLAMA