Dziś pierwsze spotkanie Rady NATO-Ukraina. Wcześniej dyskusje szefów obrony państw Sojuszu

W Brukseli dziś początek dwudniowej narady ministrów obrony państw NATO. Poprzedzi je spotkanie tzw. Grupy Kontaktowej ok. 50 krajów na czele ze Stanami Zjednoczonymi, które wspierają wojskowo Ukrainę. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.

2023-10-11, 06:55

Dziś pierwsze spotkanie Rady NATO-Ukraina. Wcześniej dyskusje szefów obrony państw Sojuszu
NATO dyskutuje o rozwoju w Europie środkowo-wschodniej. Foto: Shutterstock/Drop of Light

Oprócz narady ministrów, po południu, około 16.00, po raz pierwszy na szczeblu ministerialnym dojdzie do spotkania Rady NATO-Ukraina. Przywódcy zainaugurowali spotkania Rady, oznaczającej wyższy poziom współpracy, podczas lipcowego szczytu Sojuszu w Wilnie.

Systemy obrony powietrznej i amunicja - tego według ambasador USA przy NATO - Ukraina potrzebuje najbardziej, zwłaszcza przed zimą.

Sprawa Ukrainy i Izraela

Rosjanie będą masowo atakować infrastrukturę cywilną, krytyczną aby pogrążyć naród ukraiński w chłodzie i ciemności - powiedziała Julianne Smith. Wśród tematów poruszanych przez sojuszników podczas narady będzie atak Hamasu na Izrael.

Posłuchaj

W Brukseli dziś początek dwudniowej narady ministrów obrony państw NATO - Beata Płomecka (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Amerykańska ambasador USA przy NATO zapewnia, że wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Izraela nie będzie się odbywać kosztem wsparcia dla Ukrainy. - Nie przewidujemy żadnych zakłóceń w tej sprawie. Stany Zjednoczone od dawna angażują się w zapewnienie bezpieczeństwa Izraelowi. USA będą w stanie nadal koncentrować się na partnerstwie z Izraelem i jednocześnie wypełniać zobowiązania dotyczące dalszego wspierania Ukrainy - podkreśliła Julianne Smith.

REKLAMA

Czytaj więcej:

Podczas dwudniowego spotkania ministerialne pojawi się zapewne także temat ochrony europejskiej infrastruktury krytycznej w związku z uszkodzeniem gazociągu biegnącego po dnie Bałtyku, łączącego Finlandię z Estonią. Według władz w Helsinkach został on uszkodzony celowo. Sekretarz generalny NATO rozmawiał wczoraj na ten temat z prezydentem Finlandii, poinformował, że Sojusz wymienia się informacjami na temat zniszczeń i zapewnił o wsparciu.

Zobacz również w i.pl: Tak rząd PO-PSL likwidował jednostki wojskowe. Szef MON Mariusz Błaszczak ujawnił zaskakujący list Jana Grabca do Bogdana Klicha

Zobacz także: Szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

pg,iar

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej