Konferencja "Papież światu". Prof. Czauderna: Jan Paweł II dawał nam lekcje na temat cierpienia

- Ojciec Święty Jan Paweł II był co najmniej siedem razy hospitalizowany. Przeszedł też dramatyczny okres końca życia, niepełnosprawności i mierzenia się z własnymi słabościami. To działo się na oczach całego świata i było równie silne jak encyklika. Ona nigdy nie powstała, ale zachowało się wiele tekstów, które mogłyby stanowić jej podstawę - mówił w Polskim Radiu 24 kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Czauderna. 

2023-10-14, 16:16

Konferencja "Papież światu". Prof. Czauderna:  Jan Paweł II dawał nam lekcje na temat cierpienia
Pontyfikat Jana Pawła II trwał 27 lat. Foto: Alessia Pierdomenico/Shutterstock

W poniedziałek 16 października minie 45 lat od chwili wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W ramach obchodów w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego 17 października odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Papież światu – 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II". Wśród prelegentów będzie m.in. prof. Piotr Czauderna.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że ideą konferencji jest przybliżenie i przypomnienie nauczania świętego Jana Pawła II. - To był rewelacyjny pontyfikat w historii Kościoła. Chodzi o to, aby ukazać jego głębię - powiedział prof. Piotr Czauderna.

Wśród poruszonych tematów będzie dialog z Żydami, dalekowzroczność w budowaniu wizji Europy, tzw. przymierze z prezydentem Ronaldem Reaganem oraz kwestie ludobójstwa czy wojny za czasów pontyfikatu papieża. Podjęty zostanie również "temat zaniechań czy zbrodni ludzi Kościoła, kwestie nominacji biskupich oraz niezmienności w kwestiach etycznych". Prof. Czauderna wygłosi prelekcję "Cierpienie. Nienapisana encyklika Jana Pawła II".

- Jestem lekarzem i każdego dnia mam do czynienia z cierpieniem niewinnych dzieci, co bardzo trudne jest do wytłumaczenia i zracjonalizowania. Natomiast Jan Paweł II dawał nam lekcje na temat cierpienia, głównie na przykładzie z własnego życia. Ojciec Święty był co najmniej siedem razy hospitalizowany. Przeszedł też dramatyczny okres końca życia, niepełnosprawności i mierzenia się z własnymi słabościami. To działo się na oczach całego świata i było równie silne jak encyklika. Ona nigdy nie powstała, ale zachowało się wiele tekstów, które mogłyby stanowić jej podstawę - tłumaczył prof. Czauderna.

REKLAMA

- Nasze czasy mają ogromny kłopot z ludzkim cierpieniem. Egzystencja jest traktowana utylitarnie. Jeśli ktoś przestaje być produktywnym członkiem społeczeństwa, to staje się w pewien sposób bezwartościowy. Dlatego m.in. ożyły koncepcje eutanazji. Ludzkiemu życiu odbiera się sens, jeśli jest to życie człowieka słabego, który niczego nie może wnieść do wspólnoty. Papież Jan Paweł II pokazywał, że jest inaczej. Cierpienie może służyć przeobrażeniu społeczeństw i Kościoła - dodał. 


Posłuchaj

Prof. Piotr Czauderna gościem Agnieszki Czyż-Mańkowskiej (Temat dnia/Gość PR24) 20:53
+
Dodaj do playlisty

16 października 1978 roku w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jan Paweł II. Kardynał Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Przyjął imię Jan Paweł II. 


Więcej w nagraniu

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Agnieszka Czyż-Mańkowska

Gość: prof. Piotr Czauderna

Data emisji: 14.10.2023

Godzina emisji: 14.15

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej