Sztuczna inteligencja wkracza do energetyki odnawialnej. Ważne porozumienie instytutów
NASK i Instytut Energetyki chcą wykorzystać sztuczną inteligencję do konfiguracji i optymalizacji systemów energetycznych bazujących na technologiach wodorowych oraz technologiach OZE - poinformował NASK. Instytuty zawarły porozumienie m.in. w tej sprawie.
2023-10-17, 15:16
"NASK i Instytut Energetyki zawarły porozumienie o współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i wykorzystania technik sztucznej inteligencji w sektorze energetycznym. List intencyjny w tej sprawie podpisali w poniedziałek dyrektor NASK Wojciech Pawlak i dyrektor Instytutu Energetyki prof. Jakub Kupecki" - poinformował NASK.
Prygotowania techniczne
Wyjaśniono, że współpraca będzie dotyczyć przygotowania technicznego i proceduralnego podmiotów sektora energetycznego do identyfikowania cyberzagrożeń, wdrażania właściwych zabezpieczeń oraz obsługi i zgłaszania incydentów przy uwzględnieniu wymagań dyrektywy NIS2.
"Obydwa instytuty będą wspierać się także w tworzeniu lub modyfikacji polityki cyberbezpieczeństwa, szkoleniach i audytach bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz wprowadzaniu odpowiednich rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo polskiej energetyki na poziomie aktualnych wymagań" - dodano.
Rozwiązania oparte na algorytmach
W komunikacie zaznaczono, że NASK i Instytutu Energetyki skupią swoją uwagę także na odnawialnych źródłach energii i transformacji przemysłu energetycznego. - Myślimy o stosowaniu rozwiązań opartych na algorytmach sztucznej inteligencji do optymalizacji konfiguracji i pracy systemów energetycznych bazujących na technologiach wodorowych oraz technologiach OZE.
Zobacz również w tvp.info: Bank Pekao: Energetyka jądrowa jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna
- Prowadzone będą prace badawcze, aby podnosić niezawodność obiektów zapewniających dystrybucję energii elektrycznej w sytuacjach awaryjnych - powiedział dyrektor NASK Wojciech Pawlak. Profesor Jakub Kupecki dodał, że "projekty badawczo-rozwojowe z zakresu cyberbezpieczeństwa i zastosowań sztucznej inteligencji będą uwzględniały nie tylko potrzeby transformacji polskiego sektora energetycznego, ale też cele pakietu regulacji klimatycznych UE w ramach Europejskiego Zielonego Ładu".
- Inwestycje Orlenu w OZE. Obajtek: rozpoczynamy budowę pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku
- Transformacja sektora energetycznego. Konieczna będzie modernizacja sieci przesyłowych
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA