"Zło dobrem zwyciężaj". Mija 39. lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

19 października 1984 został zamordowany ks. Jerzy Popiełuszko - kapelan "Solidarności", błogosławiony Kościoła katolickiego. Stał się symbolem walki ze zbrodniczym systemem komunistycznym. W swoich kazaniach mówił o wolności i zwyciężaniu zła dobrem. 

2023-10-19, 06:39

"Zło dobrem zwyciężaj". Mija 39. lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
Mija 39 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki . Foto: Archiwum IPN

Swoją działalność oparł na sentencji: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Niezłomny kapelan Solidarności stał się na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym systemem.

Po maturze, w 1965 roku, wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Już po pierwszym roku studiów został skierowany do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Odbywał ją w jednostce dla kleryków o zaostrzonym rygorze, co było elementem represji wobec Kościoła w Polsce. Tam Jerzy Popiełuszko zderzył się z pierwszymi szykanami i przemocą fizyczną.

W 1972 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Został skierowany jako wikariusz na swą pierwszą placówkę duszpasterską w Ząbkach k. Warszawy.

Trwa proces kanonizacyjny

- Młodzież Jerzego zbierała dary, które co kilka tygodni zanoszono do zakładu wychowawczego. Jego wizja Kościoła nie ograniczała się do eschatologii. Widział Kościół bardzo konkretnie, w wymiarze ludzkich potrzeb - mówił w jednym z wywiadów proboszcz parafii Świętej Trójcy w Ząbkach, ks. Tadeusz Karolak.

REKLAMA

Posłuchaj

Mija 39 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

19 października 1984 roku ks. Popiełuszko przybył do Bydgoszczy. W tym samym dniu, wracając do Warszawy, na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk, został wraz ze swoim kierowcą Waldemarem Chrostowskim uprowadzony przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy "D" Departamentu IV MSW w mundurach funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego MO. Funkcjonariuszami byli Piotrowski, Pękala i Chmielewski. Chrostowskiemu udało się uciec, Popiełuszkę skrępowano i zamknięto w bagażniku.

Jako męczennik za wiarę, ksiądz Jerzy został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny. W rocznicę śmierci kapłana, 19 października o 18.00 w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie sprawował słynne Msze za Ojczyznę, zostanie odprawiona msza święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację księdza Jerzego.

Czytaj także:

IAR/PAP/bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej