"Przerywane zajęcia i kontrole". Władze Białorusi utrudniają naukę języka polskiego w szkołach

W Mińsku inspektorzy ministerstwa oświaty zakłócają zajęcia z języka polskiego. Inspekcje ministerialne objęły wszystkie centra i kluby, w których setki dzieci i dorosłych uczą się naszego rodzimego języka oraz poznają historię i kulturę Polski.

2023-10-19, 13:21

"Przerywane zajęcia i kontrole". Władze Białorusi utrudniają naukę języka polskiego w szkołach
Białoruski reżim utrudnia naukę języka polskiego. Foto: shutterstock

Zajęcia są przerywane pod pozorem naruszenia ustawy o reklamie w związku z tym, że kluby informują o swej działalności w internecie i mediach. W ciągu poprzednich ponad 30 lat reklama nauki języka polskiego na Białorusi nie wywoływała negatywnej reakcji władz białoruskich.

Wykładowcy i słuchacze kursów językowych są przekonani, że reżim Aleksandra Łukaszenki niepokoi się rosnącą popularnością języka i kultury polskiej na Białorusi, a działania inspektorów są prowadzone w ramach polityki rusyfikacji i propagandy antyzachodniej administracji państwowej.

Możliwość ingerencji w działalność wspólnot religijnych

Białoruskie władze chcą ingerować także w działalność kościołów i wspólnot religijnych. Izba Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi przyjęła nową ustawę "O wolności sumienia" regulującą działalność i status prawny organizacji religijnych. Niezależni analitycy poprzedzają, że nowa ustawa daje władzom państwowym możliwość ingerencji w działalność kościołów i wspólnot religijnych w celu zabezpieczenia dominującej pozycji rosyjskiej cerkwi prawosławnej w kraju.

Zmiany, wprowadzone do ustawy, przewidują, że "oświata religijna powinna być prowadzona tylko w językach państwowych", to znaczy po rosyjsku i białorusku. Biorąc pod uwagę fakt, że reżim Aleksandra Łukaszenki prowadzi politykę rusyfikacji życia społecznego, prześladuje przejawy języka i kultury białoruskiej, efektem tej klauzuli może być ostateczna rusyfikacja oświaty religijnej. Ważą się losy szkół niedzielnych dla dzieci i klubów młodzieżowych przy parafiach katolickich, w których jest używany język polski. Zagrożona jest także literatura religijna w języku polskim.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej