Anna Tetmajer - żona, matka, babcia, opoka swojej rodziny

2023-10-21, 09:29

Anna Tetmajer - żona, matka, babcia, opoka swojej rodziny
Włodzimierz i Anna Tetmajerowie z dziećmi. Foto: Polona.pl

Włodzimierz Przerwa-Tetmajer był malarzem i pisarzem, przedstawicielem nurtu Młodej Polski i uczestnikiem krakowskiej Bohemy. U boku tego artystycznego ducha twardo stąpała po ziemi Anna Tetmajer, z domu Mikołajczyk, córka chłopa. Jej niełatwe, niezwykle obfite życie w najnowszym odcinku magazynu "Polki" przedstawiły Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.

Kiedy Stanisław Wyspiański pisał "Wesele", nawiązywał do prawdziwego wydarzenia - ślubu poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny. Tytułowe wesele odbyło się w domu Włodzimierza i Anny Tetmajerów, zaś panna młoda była siostrą Anny.

Małżeństwo Rydlów nie było jedynym wzbudzającym emocje. Wcześniejszy ślub Tetmajerów także wywołał kontrowersje. Rodzice malarza uważali, że popełnił on mezalians, żeniąc się z chłopką. Anna Tetmajer do końca swojego życia chodziła w krakowskim stroju ludowym, czując, że w ten sposób jest prawdziwa. Mówiła, a także pisała gwarą, czego też się wstydziła, świadoma tego, że jej wykształcenie nie może równać się z tym, które miał jej mąż i jego środowisko.

To jednak nie czyniło z niej osoby gorszej. Była inteligentna, twardo stąpała po ziemi, prowadziła gospodarstwo, co pozwalało na utrzymanie rodziny, a przede wszystkim była oparciem dla swojego męża-artysty i dla całej rodziny.

Jej niełatwe życie, losy pełne poświęceń i trudności, które zaprowadziły ją w pewnym momencie także na Syberię, opisały w audycji Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Trudne losy Anny Tetmajerowej ("Polki" / PR24) 23:40
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Magdalena MertaMałgorzata Żaryn
Data emisji: 21.10.2023
Godzina emisji: 08.06

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej