KO zdecydowało za koalicjantów? "Premierem będzie Donald Tusk, to jest przesądzone"

Polityk Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak powiedział w sobotę, że na początku przyszłego tygodnia liderzy opozycyjnych partii wydadzą wspólne oświadczenie. - Wiadomo, że premierem będzie szef PO Donald Tusk- zapewnił Witczak. W Polskim Stronnictwie Ludowym wypowiedzi są jednak w innym duchu. Ludowcy ostateczną decyzję mają podjąć na poniedziałkowym posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego. 

2023-10-21, 09:48

KO zdecydowało za koalicjantów? "Premierem będzie Donald Tusk, to jest przesądzone"
Politycy opozycji z KO i PSL zapewniają, że o szczegółach ich ustaleń koalicyjnych dowiemy się na początku przyszłego tygodnia. Foto: Jacek Szydlowski / Forum

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października br., PiS zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18.W czwartek Zarząd Krajowy PO upoważnił przewodniczącego Donalda Tuska do rozmów koalicyjnych z Trzecią Drogą i Lewicą i jednogłośnie zatwierdził jego kandydaturę na urząd premiera RP.

"Premierem będzie Donald Tusk, to jest przesądzone"

Mariusz Witczak, polityk Koalicji Obywatelskiej poinformował, że liderzy partii opozycyjnych wygłoszą na początku przyszłego tygodnia wspólne oświadczenie. 

- Nie trzeba tu żadnego geniusza w dziedzinie polityki, by wiedzieć, że przywódcy powiedzą: mamy koalicję, mamy rewelacyjną większość w Sejmie i że będziemy w zgodzie rządzili przez najbliższe cztery lata - powiedział polityk KO. - To powiedzą liderzy: tak, dogadaliśmy się co do najważniejszych spraw, wiadomo, że premierem będzie Donald Tusk, to jest przesądzone - dodał. 

Nie ma jednak decyzji, czy polityczną współpracę potwierdzą formalne deklaracje w formie umowy koalicyjnej.  

REKLAMA

- Przypomnę, że w 2007 roku rządziliśmy, bez umowy koalicyjnej z PSL-em. Podobnie było w 2011 roku. Bez umowy koalicyjnej funkcjonowaliśmy z PSL-em przez osiem lat, dlatego nie przywiązuję do tego aż tak wielkiej wagi - stwierdził Witczak. - Tutaj chodzi o odpowiedzialność i kompetencje, one będą więcej ważyły niż papiery - dodał.

Czytaj także:

PSL podejmie decyzję podczas NKW

Posłowie PSL wypowiedzi polityka KO jednak nie potwierdzają. - W poniedziałek na posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL podsumujemy kampanię wyborczą i omówimy wszystkie sprawy koalicyjne, także te dotyczące objęcia stanowisk w przyszłym rządzie - poinformowali w sobotę.

Ludowcy wówczas zdecydują także, czy poprą kandydaturę Donalda Tuska na szefa rządu, czy też wytypują swojego kandydat. - Na pewno będziemy informować o rozstrzygnięciach, które podejmiemy - zapewnił poseł Krzysztof Paszyk. Dodał, że PSL jest partią demokratyczną i w kluczowych sprawach dotyczących konstruowania większości sejmowej musi się wypowiedź zarząd, jakim jest Naczelny Komitet Wykonawczy.

REKLAMA

Politycy Stronnictwa mają w poniedziałek podsumować kampanię wyborczą, ale też omówią, jakie mają priorytety w przyszłej koalicji. 

- Na pewno będziemy rozmawiać o ewentualnej jednej liście wspólnych spraw i o ustaleniach pewnych koalicyjnych - podkreślił poseł Stefan Krajewski, ale nie chciał komentować na jakich ministerstwach zależałoby politykom PSL. Odniósł się też do kwestii kandydatów na premiera.

- Na pewno będziemy o tym informować media. Trudno mi cokolwiek powiedzieć. Dla mnie naturalnym kandydatem jest szef Władysław Kosiniak-Kamysz, ale koalicja polega na tym, żeby znaleźć kompromis, znaleźć rozwiązanie i takiego będziemy szukać, żeby jak najszybciej zakończyć te różnego rodzaju dywagacje, czy się dogadają, czy się nie dogadają - podkreślił Krajewski. - Tak jak pokazaliśmy w ramach Trzeciej Drogi, że byliśmy w stanie wspiąć się ponad podziały na wyżyny i doprowadzić projekt do wyborów, tak dalej będziemy działać, żebyśmy realizowali to, co zapowiadaliśmy, to, o czym rozmawialiśmy z Polakami w trakcie kampanii wyborczej i na tym się dzisiaj skupiamy - dodał. 

Rozmowy u prezydenta

W przyszły wtorek i środę - na zaproszenie głowy państwa - w Pałacu Prezydenckim odbędą się konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Spotkania odbędą się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach.

REKLAMA

Prof. Bartłomiej Biskup: nie ma przewartościowania na scenie politycznej

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej