"Komunistyczne barbarzyństwo". Były szef KRRiT o zapowiedziach zmian w mediach publicznych
- Jak słyszę te wszystkie opinie, to z jednej strony uderza niekompetencja, z drugiej strony jakiś powrót do mechanizmów, które już kiedyś wydawało się, że wygasły. Co do struktury te opowieści o wygaszaniu spółek to zniszczenie struktury mediów publicznych - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Markiewicz, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
2023-10-25, 16:00
Wśród przedstawicieli obecnej opozycji pojawiają się zapowiedzi likwidacji mediów w przypadku ewentualnego przejęcia władzy. Tymi propozycjami ma w tym tygodniu zająć się Rada Mediów Narodowych.
Były szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mecenas Marek Markiewicz powiedział, że w Polsce brakuje rzetelnej, merytorycznej dyskusji na temat przyszłości mediów publicznych.
"Barbarzyństwo, które miało nigdy nie powrócić"
Marek Markiewicz komentował propozycje opozycji. - To jest jakieś barbarzyństwo niebywałe zupełnie, gdy ja słyszę w poniedziałek, jak posłanka Trzeciej Drogi powiada, że będą komisje przyznające prawo wykonywania zawodu dziennikarza. Ja to już przeżyłem, muszę się pochwalić, że miałem zakaz dożywotni spróbowania wykonywania zawodu w mediach publicznych, ale to było komunistyczne barbarzyństwo, o którym myślałem, że nigdy nie wróci - stwierdził gość audycji.
Dobro publiczne
- Jest tysiąc sposobów na to, żeby korygować program, żeby korygować dziennikarzy, jest Krajowa Rada Radiofonii, Rada Mediów Narodowych, są stowarzyszenia dziennikarskie i w tym trzeba się zmieścić, bo jak nie, to to jest najazd Hunów, na coś, co, jak zapominają wszyscy, jest dobrem publicznym, dobrem narodowym - podkreślał były szef KRRiT.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Obecnie zarządy mediów publicznych powoływane są przez Radę Mediów Narodowych, działającą na podstawie ustawy. W Radzie zasiadają m.in. rekomendowani przez Zjednoczoną Prawicę i wybrani przez Sejm Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Piotr Babinetz. Zostali oni wybrani w 2022 roku na sześcioletnią kadencję, gwarantowaną ustawą. W składzie RMN są jeszcze Robert Kwiatkowski i Marek Rutka zgłoszeni przez Lewicę.
Pomysł przejęcia Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i PAP miałby polegać na unieważnieniu tych powołań. Miejsca dotychczasowych członków RMN mieliby zająć nowi, z nadania PO, Trzeciej Drogi i Lewicy.
Innym pomysłem miałoby być postawienie mediów publicznych, działających w formie spółek prawa handlowego, w stan likwidacji, co umożliwiłoby zawieszenie obecnych władz, wprowadzenie zarządów komisarycznych, a w dalszej kolejności przeprowadzenie masowych zwolnień nieprzychylnych nowej władzy dziennikarzy. Likwidacja TVP, PR i PAP byłaby złamaniem ustawy o radiofonii i telewizji.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Marek Markiewcz
Data emisji: 25.10.2023
Godzina emisji: 15.06
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA