Premier Morawiecki rozpoczął wizytę w Brukseli. Weźmie udział w szczycie unijnym nt. Izraela, Ukrainy i migracji
- Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się 26 i 27 października w Brukseli - poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Müller. Szczyt poświęcony będzie bezpieczeństwu i sytuacji geopolitycznej, w tym także wydarzeniom na Bliskim Wschodzie i sytuacji na Ukrainie. Jak podaje korespondent Polskiego Radia Karol Surówka, premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w Brukseli.
2023-10-26, 13:45
Podczas gdy na ostatnich szczytach jednym z głównych tematów była sytuacja na Ukrainie, dziś i jutro unijny przywódcy będą dyskutowali o dwóch konfliktach zbrojnych - omówią bowiem również sytuację na bliskich wschodzie. Nieoficjalnie wiadomo, że szefowie rządów różnie oceniają wydarzenia ostatnich tygodni w Izraelu - część podkreśla bowiem prawo Izraela do obrony, inni zwracają uwagę na potrzebą ochrony palestyńskiej ludności cywilnej.
Posłuchaj
Nie oznacza to jednak, że temat Ukrainy nie pojawił się w porządku obrad - premierzy, prezydenci i kanclerze mają rozmawiać o dalszym wsparciu dla Ukrainy oraz o wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów w odbudowie ukraińskich miast - w samej Europie te aktywa są warte około 200 mld euro.
Na szczyt unijny wraca również temat migracji - Belgia po ostatnim ataku terrorystycznym chce naciskać na skuteczniejsze odsyłanie nielegalnych migrantów, którym odmówiono prawa azylu.
Szczegółowy plan obrad
"Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się 26 i 27 października w Brukseli. Szczyt poświęcony będzie bezpieczeństwu i sytuacji geopolitycznej, w tym także wydarzeniom na Bliskim Wschodzie. Podczas posiedzenia RE liderzy państw mają omówić również Wieloletnie Ramy Finansowe na lata 2021-2027, kwestie gospodarcze, migracyjne oraz wybrane zagadnienia z zakresu polityki zagranicznej" - poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
REKLAMA
"Rosyjska agresja na Ukrainę nadal trwa i wymaga dalszej koordynacji działań państw europejskich w celu wzmocnienia bezpieczeństwa naszego regionu i całej Europy. Na najbliższym szczycie Rady Europejskiej, Polska opowiadać się będzie za przyjęciem kolejnych sankcji wobec Rosji i Białorusi" - poinformował Müller.
Jak wskazał, jednym z kluczowych tematów będzie również sytuacja na Bliskim Wschodzie. Liderzy państw Unii Europejskiej przeprowadzą kolejną dyskusję o ostatnich wydarzeniach w tym regionie.
"Jednoznacznie potępiamy wszelkie akty terroryzmu, przemoc i działania wojenne wobec ludności cywilnej. Polska popiera międzynarodowe wysiłki koordynacyjne, które mają na celu przywrócenie pokoju oraz udzielenie pomocy humanitarnej" - podkreślił rzecznik rządu.
- Zbrodniczy atak Hamasu na Izrael. W rękach terrorystów pozostaje 224 zakładników
- Kuter z prawie 350 migrantami przypłynął na Lampedusę. "Tak wielkiej jednostki nie zanotowano od dawna"
Rewizja unijnego budżetu
Przywódcy UE przeprowadzą pierwszą dyskusję na temat śródokresowej rewizji budżetu wieloletniego Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Jej rezultatem, jak informuje KPRM, mają być wytyczne w sprawie dalszych prac. "Polska będzie konsekwentnie podnosić kwestię należytego uwzględnienia potrzeb państw członkowskich, które ponoszą największe konsekwencje wojny na Ukrainie" - zaznaczył.
Jak poinformował rzecznik rządu, w ramach dyskusji o kwestiach gospodarczych, Rada Europejska dokona oceny realizacji działań w zakresie odporności i konkurencyjności gospodarki europejskiej. Zaznaczył, że "Polska podkreśla znaczenie Jednolitego Rynku i swobodnego przepływu osób, towarów, usług i kapitału jako czynników, które wzmacniają konkurencyjność UE".
"Premier przedstawi również polskie stanowisko w temacie energetyki - w szczególności w kwestii wspierania technologii jądrowych, które aktualnie rozwijamy w kraju. Uważamy, że transformacja energetyczna powinna być sprawiedliwa i społecznie akceptowalna" - oświadczył Müller.
Dyskusja na temat migracji
Premier Morawiecki, jak poinformował rzecznik rządu, weźmie także udział w dyskusji nt. migracji. Müller przypomniał, że szef polskiego rządu podczas nieformalnego spotkania w Grenadzie na początku października br. przedstawił konkretne propozycje w tym m.in. silniejszą ochronę granic zewnętrznych UE, walkę z przemytnikami ludzi i tymi, którzy ich wspierają, wstrzymanie pomocy socjalnej dla nielegalnych migrantów, organizację unijnego referendum nt. nielegalnej migracji.
REKLAMA
- Unijna komisarz ostrzega: ogromne ryzyko wzrostu zagrożenia terrorystycznego w UE
- Walka ze szlakiem migracyjnym z Białorusi na Łotwę. Litwa pomoże sąsiadom
"Jednocześnie wskazujemy na konieczność zmiany kierunku dyskusji wewnątrz UE. Sprzeciwiamy się negocjowanym obecnie propozycjom mechanizmu obowiązkowej solidarności i relokacji migrantów. Polska przypomina, że powyższe rozwiązania przyjęto wbrew ustaleniom podjętym przez Radę Europejską w 2016 r., 2018 r. i 2019 r." - podkreślił Müller.
IAR/PAP/st
REKLAMA