Debata "Priorytety w hematoonkologii". Prof. Ewa Lech-Marańda: dokonał się ogromny postęp w leczeniu
- W ostatnich dwóch latach dokonał się ogromny postęp w leczeniu nowotworów hematologicznych - podkreśliła krajowa konsultant w dziedzinie hematologii profesor Ewa Lech-Marańda. Z udziałem lekarzy i pacjentów w Warszawie odbyła się debata "Priorytety w hematoonkologii".
2023-10-26, 16:22
Profesor Lech-Marańda podkreśliła, że tylko w tym roku w hematologii wprowadzono do refundacji 28 cząsteczkowskazań i osiem zmian w programach lekowych, co oznacza większą dostępność terapii dla chorych.
- Leczymy zgodnie z europejskimi standardami, ale ponieważ hematologia jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną i każdego roku mamy nowe rejestracje lub rozszerzenia dla leków już znanych, dlatego zawsze będzie coś, co można będzie jeszcze poprawić - dodała profesor.
Ważna "pierwsza linia leczenia"
Prezes Fundacji OnkoCafe, przedstawiciel HematoKoalicji Anna Kupiecka zaznaczyła, że bardzo ważna jest pierwsza linia leczenia, czyli zaraz po zdiagnozowaniu choroby zastosowanie terapii, która przyniesie pacjentowi jak najwięcej korzyści.
- Pierwszy lek, pierwsze leczenie, kiedy po diagnozie powstają decyzje terapeutyczne - tutaj dobrze by było, żeby nasi lekarze mieli jak największe spektrum leków i kombinacji oraz zestawień tych leków. Chodzi o to, żeby zainwestować w pacjentów, którzy są na początku ścieżki leczenia i dać im możliwie najlepsze terapie, a nie czekać na rozwój choroby - mówiła.
REKLAMA
Do najczęstszych nowotworów hematologicznych należą białaczki i chłoniaki. W przypadku podejrzenia raka krwi wykonywana jest morfologia z rozmazem, badania biochemiczne, badania obrazowe, biopsja szpiku oraz inne wysokospecjalistyczne badania.
Posłuchaj
- Miliardy z Funduszu Medycznego na walkę z rakiem. Minister zdrowia: to bardzo ważny dzień dla polskiej onkologii
- Premier: plan PO dla służby zdrowia był taki - umiesz liczyć, to licz na siebie
IAR/mr
REKLAMA
REKLAMA