Szczyt UE. Premier Estonii apeluje do Słowacji i Węgier o zgodę na pomoc dla Ukrainy

Premier Estonii Kaja Kallas zaapelowała do Słowacji i Węgier o zgodę na pomoc finansową dla Ukrainy. Chodzi o 50 miliardów euro do 2027 roku. Wojna rozpętana przez Rosję na Ukrainie to jeden z tematów drugiego dnia szczytu przywódców krajów Wspólnoty.

2023-10-27, 11:15

Szczyt UE. Premier Estonii apeluje do Słowacji i Węgier o zgodę na pomoc dla Ukrainy
Szefowa estońskiego rządu wezwała przywódców Węgier i Słowacji do utrzymania zgody na unijną pomoc dla Ukrainy. Foto: PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

Szefowa estońskiego rządu podkreślała w swoim wystąpieniu, że zwycięstwo Ukrainy jest w interesie całej Europy, także Słowacji i Węgier.

- Jeśli nie pomożemy Ukrainie, to jaka jest alternatywa? Jeśli Rosja wygra, to co będzie dalej. Dlaczego myślicie, że będziecie bezpieczni, jeśli oddamy Ukrainę? - stawiała pytania premier Estonii.

Sprzeciw Bratysławy i Budapesztu

Premierzy Słowacji i Węgier już wczoraj, pierwszego dnia szczytu, wyrazili sprzeciw wobec przekazania pieniędzy Ukrainie przy okazji dyskusji o zwiększeniu unijnego budżetu.

Viktor Orban uważa, że europejska strategia wobec Kijowa zawiodła. Nieoficjalnie mówi się, że Budapeszt, blokując pieniądze dla Ukrainy, chce uzyskać od Brukseli ustępstwa i odmrożenie unijnych funduszy.

REKLAMA

Z kolei nowy premier Słowacji Robert Fico tłumaczy, że powodem jego sprzeciwu jest korupcja na Ukrainie.

Kwestia pomocy finansowej pojawiła się wczoraj, kiedy przywódcy dyskutowali o propozycji Komisji dotyczącej zwiększenia budżetu. Oprócz Ukrainy Bruksela proponuje też dodatkowe pieniądze na migrację czy konkurencyjność.

66 miliardów euro więcej w unijnym budżecie

Władze Unii Europejskiej chcą zwiększyć unijny budżet o 66 miliardów euro do 2027 roku, z czego 50 mld ma trafić na Ukrainę. - Jeśli nie będzie zwiększenia krajowych wpłat, to trzeba będzie szukać pieniędzy w innych zakładkach w budżecie - mówiła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. To wiązałoby się z cięciami w dotychczasowych programach.

Posłuchaj

Na razie wśród unijnych krajów brak zgody na zwiększenie europejskiego budżetu i realizację nowych celów, w tym wsparcie dla Ukrainy. Potwierdziła to kilkugodzinna dyskusja przywódców dwudziestu siedmiu krajów pierwszego dnia szczytu w Brukseli - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk gościem Polskiego Radia: 

IAR/mbl 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej