Globalne ocieplenie. ONZ alarmuje: Himalaje straciły jedną trzecią lodu w ciągu ostatnich 30 lat
- Z powodu globalnego ocieplenia nepalskie Himalaje straciły jedną trzecią lodu w ciągu ostatnich 30 lat - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres po wizycie w okolicy Mount Everest.
2023-10-30, 19:15
- Jestem tu dzisiaj, aby wołać z dachu świata: powstrzymajcie szaleństwo - powiedział Guterres, wzywając do zakończenia "ery paliw kopalnych".
Klimatolodzy twierdzą, że temperatura na Ziemi wzrosła średnio o 0,74 stopnia Celsjusza w ciągu ostatnich 100 lat, ale ocieplenie w Himalajach było większe niż średnie globalne. Lodowce w Nepalu, położone pomiędzy Indiami i Chinami - państwami uważanymi za największych "węglowych trucicieli świata" - topiły się w ostatnich dziesięciu latach o 65 proc. szybciej niż w poprzedniej dekadzie - cytuje szefa ONZ agencja Reutera.
Woda może zalać wiele obszarów zamieszkanych przez ludzi
Dalsze topnienie lodowców w tym tempie może oznaczać, że woda niemieszcząca się w jeziorach i korytach rzek może zalać wiele obszarów zamieszkanych przez ludzi. Poziom morza podnosi się natomiast w rekordowym tempie. Do końca bieżącego stulecia globalne ocieplenie może sprawić, że lodowce w Himalajach i Hindukuszu mogą stracić do 75 proc. swojej objętości - napisał Reuters w oparciu o raport opublikowany w czerwcu tego roku. To spowoduje wielkie powodzie i niedobory wody dla 240 milionów ludzi mieszkających u podnóża tych gór.
Wspinacze powracający z Everestu twierdzą natomiast, że góra jest bardziej sucha i szara niż wcześniej - zauważa agencja.
REKLAMA
Guterres wezwał również społeczność międzynarodową do ograniczenia globalnego wzrostu temperatury, aby zapobiec "najgorszemu chaosowi klimatycznemu".
Szwajcarska Akademia Nauk informowała we wrześniu, że w ciągu ostatnich dwóch lat objętość lodowców w Szwajcarii skurczyła się o 10 proc., tzn. o tyle, ile pomiędzy 1960 a 1990 rokiem.
Czytaj również:
- "System Obronny Dalekiej Północy". Nie ma zgody na ekspansję Rosji w regionie Arktyki
- Arktyczne zauroczenie. Reportaż "Polarnicy" [POSŁUCHAJ]
- Antarktyda: oderwała się największa góra lodowa świata. Jest cztery razy większa od Nowego Jorku
dn/PAP
REKLAMA