Uroczystość Wszystkich Świętych. Abp. Jędraszewski: w mocy płynącej z krzyża stajemy przy grobach bliskich
- W mocy nadziei płynącej z Chrystusowego Krzyża stajemy w tych świętych dniach przy nagrobnych krzyżach naszych bliskich, modląc się, składając kwiaty i zapalając znicze - powiedział abp Marek Jędraszewski orędziu do wiernych na 1 i 2 listopada.
2023-10-31, 21:00
- W świetle tej Bożej mądrości, ujawniającej się w Chrystusowym Krzyżu, upominamy się o prawo do krzyża dla tych wszystkich naszych rodaków, ofiar nieludzkich zbrodni, którzy przez swych katów zostali pozbawieni nawet prawa do własnego grobu - podkreślił w wyemitowanym w TVP orędziu na Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny arcybiskup metropolita krakowski.
Jak powiedział abp Jędraszewski "uroczystość Wszystkich Świętych i następujący po niej Dzień Zaduszny, w którym wspominamy wiernych zmarłych, dogłębnie naznaczone są tajemnicą krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa". - Krzyż zatem mówi najpierw o Bożej mocy, która poprzez zmartwychwstanie Chrystusa zwyciężyła śmierć. Krzyż mówi następnie o Bożej mądrości, która staje się udziałem tych wszystkich, którzy swój los związali z Chrystusem i dlatego pełni chrześcijańskiej nadziei oczekują na podobne do Niego zmartwychwstanie ciał - wskazał.
W swoim orędziu nawiązał do wawelskiej katedry. - W tajemnicy Chrystusowego krzyża odczytujemy zatem historie czczonych jutro Wszystkich Świętych Pańskich – w tym także tych, których relikwie, obok relikwii św. Jadwigi Królowej, znajdują się w Katedrze na Wawelu: św. Floriana, św. Wacława, św. Stanisława, św. Jana Pawła II Wielkiego - mówił.
- W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego z największą czcią stajemy przed Cudownym Krucyfiksem, który od końca XIV wieku znajduje się w Katedrze na Wawelu. Kiedy 10 czerwca 1987 roku św. Jan Paweł II Wielki sprawował przy nim Mszę świętą, powiedział: - To miejsce (…) przemawiało do całych pokoleń. Zaklęta jest w nim najgłębsza i najrdzenniejsza treść Ewangelii, wpisana w dzieje naszej Ojczyzny przed sześciuset laty - przypomniał abp Jędraszewski.
REKLAMA
Czytaj także: Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny czasem refleksji i zadumy
Jak dodał "rozważając tajemnicę Chrystusowego krzyża, zstępujemy do podziemi tej Katedry, aby stanąć przy sarkofagach naszych polskich królów, wieszczów, wodzów, generałów, marszałków, prezydenta RP, biskupów".
- Chrystus błogosławi bowiem wszystkim tym, którzy wpatrując się w Jego krzyż i rozważając Bożą miłość do człowieka i świata, żyją na co dzień Ewangelią. Jego słowa skierowane do tylu świętych w dziejach Kościoła były i są istotowo związane z obietnicą, którą przed wiekami złożył wobec św. Marty: "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki" - powiedział.
Metropolita krakowski nawiązał także m.in. do przesłania króla Jana III Sobieskiego - "wiekopomnego zwycięzcy nad muzułmańską potęgą spod Chocimia, Wiednia i Parkan". - Trawestując jego słowa z listu do papieża Innocentego XI: Veni, vidi, Deus vicit, chcemy stąd, z wawelskiego wzgórza głosić wszystkim prawdę o zwycięskiej nadziei, która jest istotną treścią każdego chrześcijańskiego życia: "Przyszedłem na świat, zobaczyłem jego pochodzące od Stwórcy piękno i dobro, Bóg zwyciężył we mnie i dla mnie w swym nieskończonym miłosierdziu" - powiedział.
- Karmiąc się owocami męki Chrystusa, przywołujemy słowa Modlitwy Eucharystycznej II: "Pamiętaj [Boże] także o naszych zmarłych braciach i siostrach, którzy zasnęli z nadzieją zmartwychwstania, i o wszystkich, którzy w twojej łasce odeszli z tego świata. Dopuść ich do oglądania Twojej światłości" - zakończył swoje orędzie abp Jędraszewski.
W Kościele katolickim 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia Kościół wspomina wszystkich tych, którzy zostali wyniesieni na ołtarze oraz świętych, którzy nie zostali oficjalnie beatyfikowani lub kanonizowani. Z kolei 2 listopada, w Dzień Zaduszny Kościół katolicki wspomina w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu.
REKLAMA
archidiecezja krakowska/as
REKLAMA