Baza Poloników. Jak odnaleźć groby bliskich za granicą?
- Baza jest otwarta dla każdego. Często dostajemy sygnały od osób, które właśnie dzięki naszej wyszukiwarce odnalazły groby swoich krewnych - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Gutowski, historyk sztuki i redaktor naukowy portalu baza.polonika.pl (Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika).
2023-11-01, 12:00
Instytut Polonika, powołany przez Ministra Kultury, otacza opieką nekropolie pozostające poza granicami naszego kraju. Na 63 cmentarzach znajdujących się m.in. w Ukrainie, Łotwie, Francji, Rumunii czy w dalekiej Afryce zrealizowano projekty remontowo- konserwatorskie i inwentaryzatorskie przy polskich mogiłach.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że podstawą w poszukiwaniu polskich pomników na świecie jest wiedza, którą udało się zgromadzić przez dziesięciolecia. - Pierwsze prace dokumentacyjne zaczęto prowadzić jeszcze w XIX wieku, a zintensyfikowały się w latach 70. i 80. XX wieku, głównie na Zachodzie. Również za naszą wschodnią granicą pojawili się wtedy pierwsi badacze, którzy starali się dokumentować groby, nasze dziedzictwo za granicą - powiedział dr Bartłomiej Gutowski. - Dziś przede wszystkim wykonujemy szczegółowe fotografie nagrobków, spisujemy umieszczone inskrypcje, mierzymy i opisujemy wygląd, szukamy historycznych odniesień - dodał. Niektóre pomniki są tak cenne, że przenosi się je do świata wirtualnego.
W serwisie baza.polonika.pl znajduje się baza grobów i cmentarzy polskich poza granicami kraju, zawierająca katalog grobów i cmentarzy cywilnych, informacje o osobach pochowanych oraz katalog cmentarzy wojennych za granicą. Tworzenie tego ostatniego katalogu rozpoczęto w latach 90. XX wieku w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a obecnie jest on aktualizowany i rozwijany w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci MKiDN. - Baza jest otwarta dla każdego. Często dostajemy sygnały od osób, które właśnie dzięki naszej wyszukiwarce odnalazły nagrobki swoich krewnych - tłumaczył dr Gutowski.
Posłuchaj
Obecnie w bazie jest 16 985 kart nagrobków, 42 676 kart osobowych, w tym 19 415 osób spoczywających na 428 cmentarzach wojennych, ale ta liczba stale rośnie.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Grzegorz Frątczak
Gość: o. Marek Kotyński (redemptorysta, teolog)
REKLAMA
Data emisji: 1.11.2023
Godzina emisji: 10.40
PR24
REKLAMA