Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy. Zbigniew Rau rozmawiał z szefem MSZ Egiptu

"Podejmujemy wszelkie możliwe działania, by polscy obywatele w Strefie Gazy byli bezpieczni i mogli opuścić obszar wojenny" - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Wskazał, że odbył w tej sprawie rozmowy ze stroną egipską. Do tego kraju przez przejście w Rafah prowadzona jest ewakuacja ze Strefy Gazy.

2023-11-01, 20:14

Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy. Zbigniew Rau rozmawiał z szefem MSZ Egiptu
Przejście graniczne w Rafah. Foto: EPA/HAITHAM IMAD; Twitter/@RauZbigniew

Szef MSZ po raz kolejny za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował o działaniach resortu.

"Podejmujemy wszelkie możliwe działania, by polscy obywatele w Strefie Gazy byli bezpieczni i mogli opuścić obszar wojenny. Dziś ponownie rozmawiałem z ministrem SZ Egiptu Samehem Shoukrym, aby nalegać na dalsze wsparcie i umożliwienie ewakuacji jak najszybciej" - napisał Zbigniew Rau.

Wcześniej minister pisał, że "obie strony konfliktu w Gazie powinny natychmiast zaprzestać działań wojennych i umożliwić ludności cywilnej bezpieczne opuszczenie Strefy Gazy".

W piątek MSZ podało, że według wiedzy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej w Strefie Gazy przebywa ponad 20 obywateli polskich. Jak wskazał wówczas resort, ewakuacja polskich obywateli nie została dotąd przeprowadzona wyłącznie z przyczyn leżących po stronie innych państw i podmiotów.

REKLAMA

Strefa Gazy. Rozpoczęła się ewakuacja

Ze Strefy Gazy ewakuowano do Egiptu 76 rannych i 335 osób posiadających zagraniczne paszporty - podała w środę po południu AFP, powołując się na przedstawicieli egipskich władz. Pierwsza grupa cudzoziemców lub osób o podwójnym obywatelstwie, która będzie mogła wyjechać z palestyńskiej półenklawy, liczy 500 osób.

W sumie około 7,5 tys. osób posiadających zagraniczne paszporty ma opuścić Strefę Gazy w ciągu dwóch tygodni - relacjonuje Reuters.

Ludzie opuszczający Strefę wyjeżdżają autokarami przez przejście graniczne w Rafah, a po jego egipskiej stronie przeprowadzana jest kontrola bezpieczeństwa.

Powołując się na anonimowe źródło z USA, CNN podała wcześniej, że w ramach negocjacji na temat możliwości ewakuowania pewnych grup ludzi ze Strefy Gazy Hamas chciał wydostać stamtąd także swoich bojowników, ale to żądanie zostało odrzucone.

REKLAMA

Ważny krok w dobrą stronę

Porozumienie między Egiptem, Izraelem i Hamasem pozwalające na wywiezienie niektórych osób ze Strefy Gazy, zostało wynegocjowane za pośrednictwem Kataru w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Specjalny wysłannik ONZ na Bliski Wschód Tor Wennesland ocenił, że ewakuacja to "ważny krok w dobrą stronę" i "powinniśmy dalej na tym budować".

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej