Abp Gądecki o Synodzie Biskupów: nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział, że nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne. W Sekretariacie KEP odbyła się konferencja prasowa podsumowująca pierwszą rzymską sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

2023-11-08, 15:02

Abp Gądecki o Synodzie Biskupów: nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne
Oczekiwania Kościołów z Europy Zachodniej mają się nijak do potrzeb Kościołów w innych częściach świata - podkreślił delegat na Synod o synodalności profesor Aleksander Bańka. Foto: Yury Dmitrienko/Shutterstock

Przez 25 dni pracy około 350 członków wspólnoty synodalnej, Sekretariat - w sprawozdaniu podsumowującym pod tytułem "Kościół Synodalny w Misji" - wypracował 20 podstawowych tematów. Arcybiskup Stanisław Gądecki podkreślił, że w każdym z nich zawarte są zbieżności oraz kwestie do podjęcia i rozważenia.

Postulaty syntezy synodalnej

- Stoi przed nami poważne zadanie ustosunkowania się do tej syntezy synodalnej, która została wypracowana przez pierwszy etap Synodu o Synodalności, czyli inaczej mówiąc, musimy przemyśleć te wszystkie postulaty, szczególnie w tej ostatniej części zawarte, które dotykają doktryny i wypowiedzieć się wobec Sekretariatu Synodu, jakie jest nasze myślenie, ustosunkowanie się do wszystkich tych kwestii, które mogą być dla nas niektórych szokujące - podkreślił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Niektóre tematy synodalne dotykały kwestii kontrowersyjnych, dodawał hierarcha. - Takich jak synodalność Kościoła, hermeneutyka ciągłości bądź zerwania, kolonizacja ideologiczna, rzekoma niewystarczalność antropologii biblijnej, rola pasterza w Kościele, kwestia celibatu kapłańskiego, święcenia kobiet, urzędu diakona dla kobiet, synodalności a demokracji, kwestii gender i LGBT+ - wymieniał arcybiskup Stanisław Gądecki.

Czytaj również:

Jednorodność Kościoła

Hierarcha zaznaczył, że w przekazywanych Sekretariatowi Synodu licznych oświadczeniach wyrażone zostało poparcie jednorodności Kościoła. - W oświadczeniach dawaliśmy wyraz naszemu pragnieniu zachowania jedności w wierze, przekonani, że praktyki duszpasterskie na świecie - powodowane różnicą cywilizacji, historii, kultur, języków i obyczajów mogą się różnić, natomiast nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne i nie może w jednym kraju brzmieć tak, a w innym inaczej - podkreślił. Dodał, że od tego zależy powszechność i zwartość Kościoła.

Dokument końcowy sesji rzymskiej Synodu jest złożony. W grupie 360 delegatów zebrały się rozmaite Kościoły lokalne ze swoimi przedstawicielami, które mają swoją dynamikę i historię. "Oczekiwania Kościołów z Europy Zachodniej mają się nijak do potrzeb Kościołów w innych częściach świata" - podkreślił delegat na Synod o synodalności profesor Aleksander Bańka. Sprawozdanie podsumowujące pierwszą rzymską sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów pod tytułem "Kościół Synodalny w Misji" można znaleźć na stronie episkopat.pl.


Posłuchaj

Abp Gądecki o Synodzie Biskupów: musimy przemyśleć te wszystkie postulaty, które dotykają doktryny i wypowiedzieć się wobec Sekretariatu Synodu (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Abp Gądecki o Synodzie Biskupów: niektóre tematy synodalne dotykały kwestii kontrowersyjnych (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Abp Gądecki o Synodzie Biskupów: nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

   


IAR/mm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej