"Sami swoi. Początek". Kargule i Pawlaki powracają na duży ekran. Jest pierwszy zwiastun

W sieci pojawił się pierwszy fragment prequela kultowej trylogii o najsłynniejszym sąsiedzkim sporze. Czy dowiemy się, kto zaczął i o co poszło? Wszystko okaże się 16 lutego 2024 roku, gdy film w reżyserii Artura Żmijewskiego wejdzie do kin. Na ekranie zobaczymy m.in. Annę Dymną, Zbigniewa Zamachowskiego czy Mirosława Bakę, ale także Adama Bobika i Karola Dziubę.

2023-11-08, 15:30

"Sami swoi. Początek". Kargule i Pawlaki powracają na duży ekran. Jest pierwszy zwiastun
Adam Bobik i Kamil Dziuba zagrali u boku Mirosława Baki i Zbigniewa Zamachowskiego. W produkcji nie zabrakło także Anny Dymnej. Foto: mat. pras./Next Film

Koproducenci filmu zdradzają, że z najnowszej części z pewnością dowiemy się, jaka była geneza opowieści, która bawi Polaków po dziś dzień.

Autorem scenariusza prequela "Sami swoi. Początek" (na podstawie książki "Każdy żyje jak umie"), podobnie jak wszystkich innych części sagi, jest Andrzej Mularczyk. Tworząc go, inspirował się historią własnej rodziny. Pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka był jego stryj.

"Sami swoi. Początek". Komedia oparta na własnych doświadczeniach

Historia rodzin Pawlaków i Karguli jest bowiem inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Wśród osób opuszczających swe domy na Kresach, leżących dziś w granicach Ukrainy, był Jan Mularczyk, stryj znakomitego scenarzysty i pisarza.

To właśnie on stał się, wiele lat później, pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka, doskonale znanej z trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Jan Mularczyk, osiedlił się w Tymowej, w okolicy Lubina, na terenie Dolnego Śląska.

REKLAMA

- Miał za sobą bogatą historię życia, a przy tym był wspaniałym narratorem. Słuchałem opowieści jego życia przez kilka tygodni i spisywałem je w zeszytach, które zachowałem do dziś. W tych opowieściach był i dramat, i melancholia, i humor - mówił Andrzej Mularczyk.

Kto zaczął? Geneza sporu 

W tej części historii dwóch rodzin cofamy się do dzieciństwa i młodości uwielbianych bohaterów - poznamy wydarzenia, które miały miejsce, zanim przenieśli do nowej, powojennej Polski. To właśnie ten rozdział opowieści miał powstać jako pierwszy, jednak nie sprzyjały temu okoliczności polityczne lat. 60. - Nikt by nie pozwolił na produkcję filmu, który w negatywny, trochę prześmiewczy sposób ukazuje bratni naród radziecki - przyznał Tomasz Kubski, producent filmu.

W rolach Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula zobaczymy Adama Bobika i Karola Dziubę. Oprócz nich na ekranie pojawią się m.in. Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Krzanowska, Mirosław Baka, Wojciech Malajkat, Anna Dymna, Janusz Chabior i Adam Ferency.

Żmijewski tym razem po drugiej stronie kamery

- Chcę, żeby była to zupełnie nowa, uniwersalna opowieść o nas, takich, jakimi jesteśmy na co dzień, ze wszystkimi wadami i zaletami. Niezależnie od miejsca, w którym żyjemy! - mówi Artur Żmijewski, który tym razem występuje w roli reżysera filmu.

REKLAMA

Większość zdjęć powstała na terenie województwa świętokrzyskiego - w  Muzeum Wsi Kieleckiej, czy Świętym Krzyżu. Za dystrybucję odpowiada NEXT FILM.

filmweb.pl/next-film.pl//st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej