Propalestyńskie wypowiedzi Grety Thunberg wywołały oburzenie. Media wróżą koniec jej kariery

We wtorek holenderski dziennik "De Telegraaf" zauważył, że aktywistka na rzecz ochrony klimatu Greta Thunberg "jest pod ostrzałem na całym świecie z powodu jej propalestyńskich wypowiedzi podczas marszu w Amsterdamie". Czy to koniec kariery "klimatycznej wagarowiczki"? - kąśliwie skomentowała największa gazeta Niderlandów.

2023-11-14, 18:25

Propalestyńskie wypowiedzi Grety Thunberg wywołały oburzenie. Media wróżą koniec jej kariery
Holenderskie media: propalestyńskie wypowiedzi Grety Thunberg w Amsterdamie mogą doprowadzić do końca jej kariery.Foto: PAP/ROBIN UTRECHT

Na oczach dziesiątek tysięcy uczestników największego marszu klimatycznego w historii Niderlandów, który odbył się w niedzielę w Amsterdamie, 20-letnia Szwedka, ubrana w chustę zwaną "arafatką", powiązała problem zmian klimatu z atakami rakietowymi Izraela na Strefę Gazy.

Palestyńska aktywistka

Oddała też głos palestyńskiej aktywistce, która krytykowała Izrael i wielokrotnie wypowiadała kontrowersyjne hasło: "Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna".

Wkrótce po tym na scenę wszedł działacz klimatyczny, który wyrwał Thunberg mikrofon. - Przyszedłem tu na demonstrację klimatyczną, a nie polityczny wiec - powiedział mężczyzna. Szybko odebrano mu mikrofon i usunięto go ze sceny. - Nie ma sprawiedliwości klimatycznej na okupowanym terytorium - powiedziała po zdarzeniu szwedzka aktywistka.

Holenderskie media oceniły, że Thunberg spotkała się z ostrą krytyką na całym świecie, również wśród swoich zwolenników. Dziennik "De Telegraaf" nazwał ją "klimatyczną wagarowiczką" i ocenił, że ostatnie wydarzenia mogą doprowadzić do zakończenia jej kariery.

REKLAMA

"Łączenie kwestii klimatycznych ze stanowiskiem politycznym podczas wojny nie jest dobrym pomysłem" - zauważyła Zabeth van Veen, ekspertka ds. wizerunku, cytowana przez gazetę.

Czytaj także:

"Aktywistka Greta Thunberg, reprezentująca ruch klimatyczny, traci zwolenników po swoim niedzielnym występie" - stwierdził dziennik "Algemeen Dagblad". Gazeta zacytowała Thunberg, która tłumaczyła się, że "czuje się, jak by została wrobiona".

"Swoimi oświadczeniami skutecznie zdyskredytowała się jako twarz ruchu klimatycznego" - ocenił niemiecki dziennik "Bild". Gazeta napisała, że Szwedka została także skrytykowana przez niemieckich Zielonych. Współrządzące Niemcami ugrupowanie określiło jej wypowiedzi jako "przygnębiające i absolutnie nieprzyzwoite".

REKLAMA

"Greta Thunberg nadużywa absolutnie koniecznej i uzasadnionej troski o ochronę klimatu do jednostronnego stanowiska w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, w którym nie wymienia sprawców i nie potępia absolutnych okrucieństw (palestyńskiej organizacji terrorystycznej) Hamas" - powiedziała współprzewodnicząca Zielonych Ricarda Lang, cytowana przez "Bild".

"Podziały i nieporozumienia"

Tymczasem Koalicja na rzecz Kryzysu Klimatycznego, organizator niedzielnego marszu, wyraziła ubolewanie w związku z "podziałami i nieporozumieniami", które pojawiły się podczas tego wydarzenia.

Organizacja zapowiedziała, że przedyskutuje tę kwestię "ze swoimi sojusznikami, aby zastanowić się i wyciągnąć wnioski".

ZOBACZ TAKŻE: Sytuacja w Gazie oczami Polaków - najnowszy odcinek "Podcastu Świat" autorstwa dziennikarza Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego: 

REKLAMA


PAP/IAR/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej