Trzecia Droga chce likwidacji 13. i 14. emerytury. "To tylko rozwiązania prowizoryczne"

2023-11-16, 10:38

Trzecia Droga chce likwidacji 13. i 14. emerytury. "To tylko rozwiązania prowizoryczne"
Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko chce likwidacji 13. i 14. emerytury. Foto: Shutterstock/Inside Creative House

13. i 14. emerytura "to jakieś erzace" - stwierdził Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni. W jego opinii są to rozwiązania prowizoryczne, "które nie powinny mieć miejsca w poważnym systemie emerytalnym".

Michał Kobosko z Polski 2050 został zapytany, czy jego zdaniem emerytura bez podatku jest lepszym rozwiązaniem niż 13. i 14. emerytura. Pytanie to odnosiło się do wcześniejszej zapowiedzi prezesa PSL-u Władysława Kosiniaka-Kamysza (koalicjanta Polski 2050 w ramach Trzeciej Drogi), który twierdził, że 13. i 14. emeryturę należy zlikwidować.

Polska 2050 i PSL chcą likwidacji 13. i 14. emerytury

Wówczas Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że "lepszym pomysłem jest, aby to świadczenie (emerytura - red.) nie było opodatkowane". Wyjaśniał, że "emerytury są bardzo niskie, ich siła nabywcza jest niższa niż osiem lat temu", dlatego właśnie do programu trafiły emerytury bez podatku.

Michał Kobosko z Polski 2050 został spytany, czy popiera słowa Władysława Kosiniaka-Kamysza. - Krótka odpowiedź - tak. "Trzynastka", "czternastka" to są jakieś erzace, to są jakieś prowizorki, które nie powinny mieć miejsca w poważnym systemie emerytalnym - stwierdził.

Wzrost świadczeń emerytalnych

Od 2022 roku emerytura do kwoty 2,5 tys. zł jest zwolniona z opodatkowania. Podatek dochodowy płacą tylko ci emeryci, którzy pobierają wyższe świadczenia i tylko od kwoty powyżej 2,5 tys. brutto miesięcznie.

Pod koniec września minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że na waloryzację rent i emerytur, wypłatę 13. i 14. emerytury w latach 2019 - 2023 rząd przeznaczył blisko 200 mld zł.

Tymczasem dotychczasowa opozycja, która przygotowuje się do objęcia rządów w Polsce, nie tylko sugeruje zlikwidowanie dodatkowych świadczeń emerytalnych, ale także chce przywrócić wysokie emerytury byłym funkcjonariuszom służb PRL.

ZOBACZ TAKŻE: prezes Trybunału Konstytucyjnego w Programie 3 Polskiego Radia

Czytaj również:

PAP/tvp.info/radio ZET/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej