Dominik Tarczyński alarmuje: chcą przyspieszyć prace nad zmianami traktatowymi w UE

- Pojawiła się propozycja przyspieszenia prac nad zmianami traktatowymi w Unii Europejskiej. W żadnej kwestii nigdy nie było tak dużego przyspieszenia - powiedział w rozmowie z portalem tvp.info eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński.

2023-11-16, 17:45

Dominik Tarczyński alarmuje: chcą przyspieszyć prace nad zmianami traktatowymi w UE
Tarczyński alarmuje: chcą przyspieszyć prace nad zmianami traktatowymi w UE. Foto: sinonimas / Shutterstock/Jan VAN DE VEL/European Union 2021-EP

- Jest taka propozycja (przyspieszenia prac nad zmianami traktatowymi w Unii Europejskiej) i zobaczymy, czy ona w agendzie, która zostanie przedstawiona, faktycznie się pojawi, ale widzimy, że propozycje EPP i Renew idą w celu przyspieszenia - powiedział Dominik Tarczyński.

Europoseł w rozmowie z tvp.info wskazał, że "nie ma jeszcze decyzji, bo ona będzie podjęta podczas posiedzenia przedstawicieli klubów w poniedziałek, ale oni do tego dążą i to jest bardzo niebezpieczne, bo w żadnej kwestii nigdy nie było tak dużego przyspieszenia". - I to jest zastanawiające, że tak bardzo szybko chcą to "przepchnąć" - podkreślił.

"Chcieliby to »przepchnąć« jeszcze w tej kadencji"

Zdaniem Tarczyńskiego "wynika to z tego, że czekają na kolejne wybory w państwach członkowskich, boją się, że jeżeli nie zrobią tego w tej kadencji Komisji Europejskiej, to Komisja Europejska może wyglądać inaczej niebawem i nie zdążą". - Więc oni chcieliby to "przepchnąć" jeszcze w tej kadencji, czyli do czerwca. Komisja ma dłuższą kadencję, bo do grudnia przyszłego roku i mogą nie zdążyć, ponieważ wybory, które w poszczególnych państwach się odbędą, zmienią układ Komisji, ale parlament, który miałby klepnąć wszystko to, co Komisja by chciała za pośrednictwem debat i uchwał - na to jest czas do czerwca, więc oni chcą to załatwić bardzo szybko - podkreślił. Jak dodał, "to nie zdarzyło się w historii parlamentu do tej pory". 

Czytaj również:

- Ten raport, który został przedstawiony w Komisji Prawnej Konstytucyjnej przewiduje zniesienie jednomyślności, czyli tej formy buforu bezpieczeństwa, który mówi, że prawo weta ma każde państwo - podkreślił polityk.

REKLAMA

Zdaniem europosła "komisja ma się zmniejszyć do 15 członków z 27, więc jest ryzyko, że nie będzie demokratycznej większości, że Niemcy w tej starej piętnastce będą narzucać narrację, więc jest niebezpieczeństwo, że weto zostanie zniesione". - Wtedy takie państwa jak Polska nie będą miały nic do powiedzenia - dodał. 

dn/tvp.info

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej