Nie żyje Marek Ałaszewski. Był malarzem, twórcą "Mrowiska" i autorem muzyki do spektakli
W nocy z soboty na niedzielę zmarł Marek Ałaszewski, malarz i muzyk. Miał 80 lat. Z zespołem Klan skomponował słynne "Mrowisko" będące polską wizją rocka progresywnego. - Miłość to był ograny kanon, chcieliśmy działać w kontrze do tego zjawiska, więc śpiewaliśmy o spychaczach dwusuwowych, brzytwie i automatach - wspominał w rozmowie z Polskim Radiem.
2023-11-20, 01:00
O śmierci Marka Ałaszewskiego poinformował w mediach społecznościowych jego syn. "Mój ukochany Tata odszedł dzisiaj w nocy… 7 lat temu, udar, zmora naszych czasów odebrał mu możliwość poruszania się, mówienia, tworzenia… czyli w zasadzie wszystko… Przez ostatni niemal rok, od stycznia leżał pod respiratorem, wtedy już nieświadomy …taką przynajmniej mamy nadzieję… Nie wyobrażam sobie przez co musiał przejść… Teraz już nie cierpisz kochany Tato… Do zobaczenia…" - napisał na Facebooku syn artysty, Marek Ałaszewski jr.
Marek Ałaszewski. Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Marek Ałaszewski urodził się 2 grudnia 1942 r. w Warszawie. Był kompozytorem, gitarzystą, autorem tekstów piosenek i wokalistą oraz malarzem.
Ukończył Wydział Malarstwa ASP w Warszawie - uczył się od Jana Cybisa, Aleksandra Kobzdeja i Stefana Gierowskiego. Dzieła Ałaszewskiego jeszcze w tym roku można było oglądać na wystawie w stołecznej galerii Kordegarda. Podczas wernisażu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka wręczyła rodzinie Marka Ałaszewskiego Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Archetyp polskiego rocka
Ałaszewski był też kompozytorem, wokalistą, gitarzystą, liderem zespołu KLAN, który założył w 1969 roku. W ciągu pierwszych dwóch lat działalności zespół wydał albumy "Klan" oraz "Mrowisko". Po dwóch latach zawiesił działalność zespołu i zajął się malarstwem. Klan reaktywował w 1991 r., rok później zespół nagrał album "Po co mi ten raj", a w 2012 r. płytę "Laufer".
REKLAMA
Muzyka Klanu odcinała się od łatwego przekazu piosenek popularnych wówczas Czerwonych Gitar czy Trubadurów. – Zaczynaliśmy bez żadnych mistrzów, postanowiliśmy realizować własne pomysły. Chcieliśmy, by odbijały się od tej szarej rzeczywistości – opowiadał w rozmowie z Programem 3 Polskiego Radia Marek Ałaszewski.
– Teksty były wtedy nudne, a miłość to był ograny kanon. My chcieliśmy działać w kontrze do tego zjawiska, więc śpiewaliśmy o spychaczach dwusuwowych, brzytwie i automatach – przyznał.
Wydana w 1971 płyta "Mrowisko" przełamała stereotypy bigbitu i stworzyła archetyp polskiego rocka progresywnego.
Jednym z największych przebojów Klanu była "Z brzytwą na poziomki" wydana w 1970 roku.
REKLAMA
Po latach płyty Klanu zostały wznowione nakładem GAD Records.
Marek Ałaszewski pisał też muzykę do spektakli, m.in. w roku 1973 skomponował muzykę do spektaklu "Sen nocy letniej" wg Szekspira, wystawianego przez Teatr Roma i berliński Metropoltheater, a w 2010 r. na zamówienie Muzeum Literatury skomponował oratorium "Podróż Trzech Króli" do poezji T. S. Eliota.
Czytaj także:
- Legendarny Klan na żywo w Trójce – przypominamy koncert
- Marek Ałaszewski - mistrz strun i pędzla
- Warszawski Klan jako pierwszy wystąpił w obronie poziomek
PAP, PolskieRadio24.pl/ mbl
REKLAMA
REKLAMA