Można już zgłaszać podejrzane SMS-y. Ruszył bezpłatny numer

  2023-11-22, 14:16

  Można już zgłaszać podejrzane SMS-y. Ruszył bezpłatny numer
  Złośliwe smsa, zawierają często link do strony internetowej, przez którą cyberprzestępcy wyłudzali pieniądze.Foto: m-agention/shutterstock

  Ministerstwo Cyfryzacji i CERT Polska uruchamiają bezpłatny numer 8080 służący do zgłaszania podejrzanych SMS-ów. To efekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej uchwalonej we wrześniu tego roku.

  Zdaniem ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) oszustwa to najczęściej występująca forma cyberprzestępczości.

  Apel o szczególną ostrożność

  Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności - w związku z nadużyciami w komunikacji elektronicznej - zwłaszcza w okresie przedświątecznym.

  - Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i Black Friday. Możemy spodziewać się więc wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Jest szansa, że padniemy ich ofiarą, na przykład poprzez kliknięcie w fałszywy link przesłany za pomocą podejrzanej wiadomości - zaznaczył minister.

  Czytaj także:

  Numer 8080 jest prowadzony przez zespół ekspertów z CERT Polska działającego w strukturach NASK. Zdaniem jej wicedyrektora, Adama Marczyńkiego, dzięki ustawie, na podstawie której uruchomiono numer, zapobieganie cyberprzestępczości będzie skuteczniejsze.

  Sprawdzanie i blokowanie fałszywych SMS-ów

  - Możliwość zgłoszenia złośliwego SMS-a, zawierającego link do strony internetowej, przez którą cyberprzestępcy wyłudzali pieniądze, już istnieje. My taką domenę sprawdzamy i w miarę możliwości blokujemy. Natomiast dzięki nowym przepisom będziemy mogli zatrzymać rozpowszechnianie takich SMS-ów. Po otrzymaniu zgłoszenia podejrzanej wiadomości mamy możliwość zbudowania pewnego wzorca, przekazania go wszystkim operatorom telekomunikacyjnym i spowodowania, że taka wiadomość nie dotrze do kolejnych odbiorców - wyjaśnił Adam Marczyński.

  Zobacz również:

  Aby zgłosić podejrzaną wiadomość, wystarczy przesłać jej treść na numer 8080. Po chwili otrzymamy potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Do informowania o podejrzanych wiadomościach zachęcał Szymon Sidoruk z CERT Polska. - Niezgłoszenie takiego SMS-a do nas jest tym samym, co niezawiadomienie policji w momencie, gdy widzimy, że dochodzi do przestępstwa na ulicy - podkreślił ekspert.

  Posłuchaj

  Posłuchaj

  Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności - w związku z nadużyciami w komunikacji elektronicznej - zwłaszcza w okresie przedświątecznym. (IAR) 0:31
  +
  Dodaj do playlisty

  Od kwietnia 2021 roku CERT otrzymał ponad 355 tysięcy zgłoszeń w związku z podejrzanymi wiadomościami sms. Prawie połowa z nich prowadziła do oszustwa.

  Posłuchaj

  00:32 12672432_2.mp3 Zdaniem wicedyrektora NASK, Adama Marczyńskiego, dzięki ustawie, na podstawie której uruchomiono numer, zapobieganie cyberprzestępczości będzie skuteczniejsze. (IAR)
  Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR24/akg

  Polecane

  Wróć do strony głównej