Rada Mediów Narodowych broni niezależności mediów. Będą zmiany w statutach TVP, PR i PAP
- Rada Mediów Narodowych zgodziła się w poniedziałek na dokonanie zmian w statutach TVP, Polskiego Radia i PAP - dowiedziała się PAP. Informację tę potwierdził przewodniczący RMN Krzysztof Czabański. Zgodnie ze zmianami "w razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną".
2023-11-27, 13:36
W razie likwidacji trzech wymienionych w piśmie spółek likwidatorami mają być członkowie zarządów spółek oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną.
"W razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu" - zaproponował we wniosku minister Gliński.
Zgoda na zmiany
REKLAMA
W uchwale "Rady Mediów Narodowych w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zmian w statutach jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej, Rada Mediów Narodowych: Wyraża zgodę na dokonanie zmian w Statucie Spółki "Telewizja Polska" Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie poprzez dodanie w § 13 Statutu ust. 8 w brzmieniu: "W razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu".
RMN wyraziła także zgodę na dokonanie takich samych zmian w statucie Polskiego Radia, statutach spółek radiofonii regionalnej oraz Polskiej Agencji Prasowej.
W uchwale napisano, że "wchodzi w życie z dniem podjęcia".
Minister Gliński, odnosząc się do informacji medialnych na ten temat, napisał na platformie X: "System mediów Tuska uruchamia kolejną nagonkę. Wszystkie działania ws. mediów publicznych są zgodne z prawem. Dla Polski i demokracji lepszy jest pluralizm niż monopol. Pozdrawiam Wszystkie Oczy Wielkiego Brata".
REKLAMA
Likwidacja mediów publicznych?
Z opublikowanego 21 listopada sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM wynika, że większość badanych nie chce likwidacji TVP i Polskiego Radia. Przeciwko likwidacji mediów publicznych opowiada się prawie 56 proc. respondentów, przeciwnego zdania jest więcej niż co trzeci, a co dziesiąty nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie.
Wypowiedzieć polityków opozycyjnych wskazuj, że niezależnie od wyników sondażowych, w mediach publicznych mogą zajść głębokie zmiany. Nie ma jednak jednoznacznych wskazań, w którą stronę te zmiany mogłyby pójść. Padają natomiast hasła o przywracaniu "niezależności mediów", które zdaniem polityków opozycji mają usprawiedliwiać nawet najgłębsze zmiany.
Donald Tusk, lider PO Donald Tusk na jednym ze spotkań z wyborcami, stwierdził, że opozycja u władzy "w ciągu 24 godzin i bez ustawy" dokona rewolucji w Telewizji Polskiej. Z kolei specjalistka od mediów w KO posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska mówiła że "od ręki możliwe jest zamknięcie skompromitowanego TVP Info i powołanie w to miejsce prawdziwego kanału publicystyczno-informacyjnego zarządzanego przez kompetentnych, niezależnych dziennikarzy".
Retoryka polityków opozycji nie uległa zmianie również po wyborach. Kilka dni temu, podczas jednej z konferencji prasowych szef PO starł się z dziennikarzem z TVP Info Miłoszem Kłeczkiem, który pytał o plany zmian nowej władzy w telewizji publicznej. - Jeżeli ma pan jakiś pomysł zgodny z prawem, to nie powinien pan mieć nic do ukrycia - wskazywał.
REKLAMA
- Jeśli chodzi o uporządkowanie mediów publicznych, to sprawa jest prostsza niż się komuś wydaje. Nie wymaga tajemniczych działań. Dowiecie się państwo w odpowiednim czasie, co te słowa oznaczają i jakie konsekwencje spotkają osoby, które dopuściły do tego, że media publiczne w Polsce działały niezgodnie z misją, wbrew konstytucji - odparł Donald Tusk.
Dyskusja o dalszych losach mediów publicznych obejmuje między innymi kwestię finansowania Telewizji Polskiej. Jak informował "Dziennik Gazeta Prawna" wśród polityków partii opozycyjnych pojawił się postulat wycofania TVP z rynku reklamowego lub przynajmniej znacznego ograniczenia jej obecności w tym obszarze. Eksperci ostrzegają: konsekwencje pomysłu mogą być fatalne dla całego rynku.
Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika natomiast, że planowane jest postawienie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia w stan likwidacji i powołanie zarządów komisarycznych.
PAP,pkur
REKLAMA