Sejm zajmie się wyborem RPD. Szef klubu PiS: nie poprzemy kandydatury Moniki Horny-Cieślak
Sejmowe komisje poparły kandydaturę Moniki Horny-Cieślak na urząd rzecznika praw dziecka. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że jego partia jest przeciwna tej kandydaturze. - Nasz przedstawiciel wyjaśni dlaczego - dodał.
2023-11-28, 10:59
We wtorek Sejm zajmie się wyborem rzecznika praw dziecka. Jedyną kandydatką na stanowisko jest prawniczka i działaczka społeczna Monika Horna-Cieślak. Została zgłoszona przez kluby Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy.
Mariusz Błaszczak: nie poprzemy kandydatki na RPD. Chcemy chronić dzieci przed ideologią
- Zależy nam na tym, żeby dzieci nie były poddawane presji ideologicznej. A z wypowiedzi kandydatki wynika wprost, że jest otwarta na presje ideologiczną - tłumaczył Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że chodzi o tzw. tęczowe piątki. - Uważamy, że to nie jest dobre rozwiązanie, żeby taką ideę popierać w edukacji, a pani kandydatka wczoraj wyraźnie się za tym opowiedziała - dodał.
Sejmowe komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowały w poniedziałek kandydaturę Moniki Horny-Cieślak na urząd rzecznika praw dziecka. Za pozytywnym zaopiniowaniem kandydatki KO, Lewicy, PSL-TD i Polski 2050-TD głosowało 36 posłów, 14 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.
Wcześniej Monika Horna-Cieślak odpowiadała na pytania posłów i organizacji pozarządowych. Wśród najważniejszych wyzwań wymieniła m.in. reakcję na kryzys zdrowia psychicznego, przemoc rówieśniczą oraz dyskryminację dzieci i młodzieży.
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o rzeczniku praw dziecka rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Uchwałę Sejmu o powołaniu rzecznika, marszałek Sejmu przesyła marszałkowi Senatu, a Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie rzecznika w ciągu miesiąca. Kadencja obecnego rzecznika Mikołaja Pawlaka upływa 14 grudnia.
Monika Horna-Cieślak kandydatką na RPD
Horna-Cieślak urodziła się 5 grudnia 1989 r. w Grudziądzu. Jest adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną. Od 19. roku życia zajmuje się ochroną praw dzieci. Udziela pomocy prawnej osobom młodym, doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. W swojej działalności na rzecz dzieci podejmuje bardzo szerokie działania m.in. legislacyjne, szkoleniowe, koordynuje projekty edukacyjne.
Kandydatka na stanowisko rzecznika praw dziecka tworzyła kampanie społeczne, budowała przyjazny wymiar sprawiedliwości, świadczyła indywidualne konsultacje i wsparcie dla klientów Centrum Pomocy Dzieciom w ramach współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Jest członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest także autorką programu HELP Rady Europy.
Kandydatka jest współautorką wielu aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w szczególności ustawy o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy, oraz ustawy zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego, które współtworzyła z młodzieżą.
REKLAMA
- Opozycja nie wyklucza powołania kolejnych komisji śledczych. Kuźmiuk: chcą jeszcze więcej igrzysk
- Premier Morawiecki o Dekalogu Polskich Spraw: chcemy, aby inni przyłączyli się do nas
IAR/PAP/jmo
REKLAMA