"Pilnie wzmocnią zdolności polskich sił powietrznych". Kolejne koreańskie FA-50 dotarły do kraju
Polska zakończyła pierwszy etap dostaw samolotów FA-50. Do Warszawy przyleciały 11. i 12. egzemplarz - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
2023-11-28, 18:41
"Maszyny pilnie wzmocnią zdolności polskich sił powietrznych" - napisał szef MON w mediach społecznościowych.
Była to szósta dostawa samolotów FA-50 do Polski. Pierwsze dwa samoloty dotarły do naszego kraju w lipcu, kolejne dwa w sierpniu, następne dwa egzemplarze we wrześniu, a kolejna para przybyła do Polski pod koniec października.
Dwie umowy z Koreą Południową
Tym samym zrealizowana została umowa z Korea Aerospace Industries. Ministerstwo Obrony Narodowej we wrześniu ubiegłego roku zamówiło w Korea Aerospace Industries 12 samolotów FA-50 w obecnie istniejącym wariancie GF, czyli Gap Filler - tożsamym z koreańską wersją Block 10. Dostawy przewidziano dla 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.
Ponadto Agencja Uzbrojenia i Korean Aerospace Industries zawarły umowę na dostawę 36 lekkich samolotów bojowych FA-50PL wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym oraz usługą wsparcia technicznego. Dostawy samolotów, które zostaną skonfigurowane zgodnie z dodatkowymi wymaganiami przedstawionymi przez polskie Siły Powietrzne, rozpoczną się w 2025 roku i zostaną zrealizowane do końca 2028 roku.
REKLAMA
Lekkie samoloty w służbie polskiej armii
FA-50 to południowokoreański lekki dwuosobowy samolot bojowy. Jego podstawowe uzbrojenie stanowi 20 mm działko oraz różnego rodzaju uzbrojenie podwieszane, w tym np. pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, pociski rakietowe powietrze-ziemia AGM-65 Maverick, a także kilka typów bomb lotniczych.
Napęd maszyny stanowi silnik turbowentylatorowy z dopalaczem o ciągu 17,7 tysięcy funtów (79 kN). Prędkość maksymalna wynosi 1,5 Macha (1837,5 km/h). Zasięg operacyjny samolotu wynosi 1800 km, a jego pułap maksymalny 14,6 km. Masa własna samolotu wynosi 6,47 t, przy maksymalnej masie startowej 12,3 tony, co pozwala na przenoszenie uzbrojenia o masie do 4,5 tony.
Czytaj także:
- Do czego będą służyły samoloty FA-50 w polskim lotnictwie? Znamy odpowiedź resortu obrony
- Pierwszy HOMAR-K wyjechał z polskich zakładów. Szef MON: trafi do 18 Dywizji Zmechanizowanej
[ZOBACZ TAKŻE] Szef MON Mariusz Błaszczak gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA