"Niedopełnienie obowiązków wynikających z prawa UE". Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów

2023-11-29, 15:45

"Niedopełnienie obowiązków wynikających z prawa UE". Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów
W projekcie budżetu na 2024 r. rząd zabezpieczył środki na działania związane z dofinansowaniem zagospodarowania odpadów niebezpiecznych. Foto: Polska Policja/Twitter

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Sprawa dotyczy uchylania się od uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.

Odpady, których dotyczy skarga do TSUE, znajdują się w siedmiu lokalizacjach:

  • Tuplicach (woj. lubuskie),
  • Starym Jaworze (woj. dolnośląskie),
  • Sobolewie (woj. dolnośląskie),
  • Gliwicach (woj. śląskie),
  • Sarbii (woj. wielkopolskie),
  • Bzowie (woj. wielkopolskie),
  • Babinie (Wielkopolskie).

Sprawa pozostaje nierozstrzygnięta

"Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej" - poinformowano w komunikacie resortu.

Stwierdzono, że strona niemiecka od kilku lat uchyla się od odpowiedzialności w sprawie uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły w nielegalny sposób do Polski.

Dodano, że sprawa pozostaje nierozstrzygnięta, a przez to zalegające odpady powodują zagrożenie dla środowiska naturalnego.

"Wobec tego Polska zdecydowała się na złożenie skargi do TSUE" - wyjaśniono.

Bierność rządu Republiki Federalnej Niemiec

Pod koniec września tego roku przed Komisją Europejską odbyło się wysłuchanie w związku ze skargą Polski na Niemcy w sprawie nielegalnego składowania odpadów w kilku lokalizacjach na terytorium naszego kraju.

W połowie października ówczesna minister klimatu Anna Moskwa informowała, że Komisja przyznała Polsce rację w sporze z Niemcami i wydała uzasadnioną opinię w tej sprawie. KE wskazała, że Republika Federalna Niemiec uchybiła obowiązkowi polegającemu na odbiorze w terminie 30 dni nielegalnie przemieszczonych do Polski odpadów z lokalizacji Tuplice oraz w pewnym zakresie nie odbierając odpadów z innej lokalizacji - Stary Jawor.

Wcześniej, w lipcu 2023 r., polski rząd skierował skargę do KE na bierność rządu Republiki Federalnej Niemiec w sprawie uchylania się od uprzątnięcia odpadów, które nielegalnie trafiły do Polski.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej