Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Gala finałowa III edycja konkursu
Finałowa gala III edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego odbędzie się o godz.18:30 w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Nagrodę otrzymają najlepsi autorzy książek dotykających doświadczenia dwóch totalitaryzmów.
2023-11-30, 05:50
Książki wydane w językach polskim lub angielskim będą oceniane w trzech kategoriach - mówił sekretarz Kapituły im. Witolda Pileckiego Mateusz Werner.
Trzy kategorie Nagrody
- Nagroda Pileckiego przyznana zostanie w kategoriach: Naukowa książka historyczna, Reportaż historyczny oraz Nagroda specjalna - przyznawana za książkę na temat trwającej od 2014 roku agresji Rosji na Ukrainę lub trwających od 2020 roku protestów na Białorusi i związanych z nimi represji - poinformował Mateusz Werner.
Tematyka książek i reportaży zgłoszonych do Nagrody Pileckiego to historie prawdziwe: dokumenty, świadectwa, relacje, obserwacje oraz efekty naukowych czy dziennikarskich dociekań. - Wybór książek, które spełniają najwyższe kryteria naukowe i czytelnicze, był wspaniały - mówił Werner.
- Kapituła składająca się z wybitnych historyków, świetnych znawców tematu, miała rzeczywiście nie lada problem, żeby wyłonić zwycięzców, ale jesteśmy już po tych dyskusjach emocjonujących i dzisiaj świat dowie się kto odbierze, niebagatelne też nagrody finansowe i piękne rzeźby z monogramem Witolda Pileckiego, także napięcie rośnie - podkreślił.
REKLAMA
Jak dodał sekretarz Kapituły Nagrody, wszystkie trzy kategorie nawiązują do kluczowego doświadczenia, którego Witold Pilecki jest symbolem.
Ponad 50 zgłoszeń
Spośród przeszło 50 zgłoszonych przez autorów i wydawców książek, międzynarodowa Kapituła Nagrody nominowała po pięć publikacji w każdej z trzech kategorii. Zwycięzcy otrzymają nagrodę w wysokości 40 tys. złotych oraz okolicznościową statuetkę. Ponadto, kapituła przyzna w każdej kategorii wyróżnienia.
Podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody będą prawie wszyscy nominowani twórcy, którzy przybędą z Polski i z zagranicy.
Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego przyznawana jest we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu od 2021 roku. Powstała w rocznicę 120. urodzin Rotmistrza Pileckiego, który został jej patronem: jego raporty z obozu Auschwitz-Birkenau relacjonują zbrodnie dokonywane przez Niemców, opisują konkretne wydarzenia oraz zawierają dogłębną analizę i humanistyczną refleksję na temat sytuacji w obozie.
REKLAMA
Poprzedni laureaci
W 2021 roku Nagrody Pileckiego otrzymali Filip Gańczak za książkę "Jan Sehn. Tropiciel nazistów" oraz Christina Lamb za głośną "Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women".
W 2022 roku zwycięskimi pozycjami II edycji okazały się naukowa książka historyczna "Niemiecki zbrodniarz przed polskim sądem. Krakowskie procesy przed Najwyższym Trybunałem Narodowym" dr Joanny Lubeckiej oraz reportaż historyczny "Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza" Andrzeja Brzezieckiego, a laureatem Nagrody specjalnej został Tomaš Forró za "Apartament w hotelu wojna. Reportaż z Donbasu".
Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio i TVP Kultura.
Posłuchaj
IAR/jmo
REKLAMA