Maksymilian F. usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa dwóch policjantów. Grozi mu dożywocie

2023-12-02, 22:00

Maksymilian F. usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa dwóch policjantów. Grozi mu dożywocie
Maksymilian F. usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa dwóch policjantów. Grozi mu dożywocie. Foto: DarSzach / Shutterstock

Maksymilian F. podejrzany o postrzelenie dwóch policjantów we Wrocławiu, usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa. Może mu grozić kara dożywotniego więzienia.

Jak informował wcześniej rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Karol Borchólski, Maksymilian F. "zostanie przewieziony do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, gdzie usłyszy zarzuty".

Wieczorem potwierdził w rozmowie z RMF FM, że do tego doszło. 

Zarzuty usiłowania zabójstwa

- Prokurator przedstawi Maksymilianowi F. zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów kwalifikowane z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 3 kk. Czyny te zagrożone są karą dożywotniego pozbawienia wolności. Po przeprowadzeniu czynności procesowych z podejrzanym prokurator Dolnośląskiego pionu PZ PK podejmie decyzje co do skierowania wniosku o zastosowanie wobec Maksymiliana F. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania - zapowiadał prok. Karol Borchólski.

Wsparcie dla rodzin

Szef MSWiA Paweł Szefernaker podkreślił, że rodziny ciężko rannych policjantów są objęte wszelkim możliwym wsparciem.

"Jesteśmy myślami z ciężko rannymi funkcjonariuszami Polskiej Policji, którzy walczą o życie w szpitalu. Ich rodziny są objęte wszelkim możliwym wsparciem. MSWiA i Państwo Polskie zawsze będą stały za funkcjonariuszami służb, którzy z narażeniem życia bronią bezpieczeństwa Polaków" - napisał w sobotę na platformie X (dawniej Twitter) minister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Maksymilian F. był poszukiwany listem gończym, miał odbyć karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności za oszustwo. W piątek wieczorem został rozpoznany i zatrzymany przez patrol policji. Gdy funkcjonariusze przewozili F. celem osadzenia w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych (PdOZ), ten strzelił do nich z pistoletu. Dwóch policjantów jest w ciężkim stanie i przebywa w szpitalu.

Maksymiliana F. policja zatrzymała w sobotę rano przy ul. Kanałowej, kilka kilometrów od miejsca zdarzenia.

Czytaj więcej:

***

IAR, PAP, RMF/nt, łl, fc

Polecane

Wróć do strony głównej