IMGW ostrzega przed mroźnym wieczorem i nocą. Temperatura spadnie nawet do -16 st. C
W poniedziałek do końca dnia słabo i przelotnie może popadać śnieg na północy i wschodzie kraju. Termometry wskażą najniższe temperatury w rejonach podgórskich Karpat. Tam w najcieplejszym momencie dnia będzie zaledwie -6 stopni Celsjusza.
2023-12-04, 15:02
W poniedziałek na południu i południowym zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane po południu stopniowo wzrastać będzie do dużego. Na pozostałym obszarze kraju pochmurnie jest od rana.
- Na północy i wschodzie kraju możliwe są przelotne, słabe opady śniegu - powiedział Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Temperatura maksymalna wyniesie od -5 stopni Celsjusza w Małopolsce, ok. -2 stopni w centrum, do 0-1 stopnia Celsjusza na krańcach zachodnich i nad morzem. - Najchłodniej będzie w rejonach podgórskich Karpat. Tam minus 10-6 stopni Celsjusza - przekazał synoptyk IMGW.
Wiatr jest słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni, od zachodu kraju skręcający na południowo-wschodni. W Sudetach wiatr będzie silniejszy, w porywach może osiągać do 60 km/h i powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
REKLAMA
Ostrzeżenia przed zamieciami śnieżnymi
Noc z poniedziałku na wtorek zapowiada się z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym. W północno-wschodniej części kraju możliwe rozpogodzenia. - Na północy i wschodzie kraju miejscami mogą wystąpić przelotne opady śniegu. Są one także możliwe w górach. Na wschodzie kraju, będą się tworzyć marznące mgły ograniczające widzialność do 200-300 m - zaznaczył synoptyk IMGW.
Na wszystkich stacjach meteorologicznych leży śnieg. Najwięcej jest go w obszarach podgórskich i w górach. Jak powiedział rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, w ostatnich dniach dużo śniegu spadło także na północy i wschodzie Polski.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
- W północnej części kraju pokrywa śnieżna wynosi od 5 do 11 cm, a lokalnie na Wysoczyźnie Elbląskiej - około 30 cm. Na wschodzie - od 5 do 30 cm, w centrum - od 4 do 10 cm i na południu, nie licząc gór - od 10 do 40 cm - podsumował Grzegorz Walijewski. Dodał, że w Tatrach leży od 80 do 100 cm śniegu, w Karkonoszach - od 60 do 90 cm, w Beskidach - od 20 do 45 cm, a w Bieszczadach - od 10 do 22 cm.
Grzegorz Walijewski powiedział, że w obszarach podgórskich Karpat do wtorku 5.12 do rana mogą występować zawieje i zamiecie śnieżne. - Dla południowych powiatów województw małopolskiego oraz podkarpackiego zostały wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Trzeba uważać, ponieważ w tych regionach widoczność na drogach może być ograniczona, miejscami poniżej dwustu metrów - mówił rzecznik IMGW.
Siarczysty mróz
Synoptycy ostrzegają także przed silnym mrozem. Na południu Małopolski temperatura minimalna może wynieść -16 st. Poprzedniej nocy w okolicach Jeleniej Góry temperatura przy gruncie spadła do -22 st. Podobnie było w okolicach Wrocławia.
Przed nami kolejna noc z temperaturami ujemnymi w całym kraju. - Temperatura minimalna wyniesie od -16 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich Karpat i -12 stopni na południu i wschodzie kraju, ok. -7 stopni w centrum, do -4 stopni Celsjusza na zachodzie i -3 stopni Celsjusza nad morzem - przekazał Walczak.
REKLAMA
Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w rejonach podgórskich lokalnie dość silny i w porywach osiągający do 55 km/h. Powieje z kierunków południowych. - Silniej będzie wiać w Karpatach. Porywy wiatru do 70 km/h i tam możliwe zawieje i zamiecie śnieżne - ostrzegł synoptyk IMGW.
» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «
IAR/PAP/st
REKLAMA