Marszałek Sejmu odmówił szefowi MSZ pilnego spotkania ws. traktatów UE. "Poinformował, że nie znajdzie czasu"
Wystąpiłem o pilne spotkanie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Chciałem przekazać mu informacje nt. stanowisk państw, których stolice w ostatnich dniach odwiedziłem dot. proponowanych zmian traktatowych w UE - przekazał minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. "Marszałek poinformował, że nie znajdzie czasu na spotkanie" - dodał.
2023-12-05, 13:43
Minister spraw zagranicznych przekazał we wtorek na platformie X, że "wystąpił rano z prośbą o pilne spotkanie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, chcąc przed posiedzeniem Sejmu przekazać mu informacje na temat stanowisk państw, których stolice w ostatnich dniach odwiedził, dotyczących proponowanych przez Parlament Europejski zmian traktatowych w UE".
"Zamrażarka sejmowa działa w najlepsze"
"Uważam, że marszałek Sejmu powinien być w tej sprawie wyposażony w bieżące informacje" - dodał szef MSZ.
"Sejm, ani sejmowa Komisja ds. UE tymczasem kolejny tydzień nie znajduje czasu, by zająć się projektem uchwały w tej sprawie, mimo, że marszałek deklarował, że to dla niego ważna kwestia. Zamrażarka sejmowa działa więc w najlepsze, a otwartość na dialog dotyczy tylko wybranych" - podkreślił Szynkowski vel Sęk.
REKLAMA
Zmiany w traktatach. Rezolucja PE
22 listopada Parlament Europejski poparł rezolucję wspierającą propozycje zmian w traktatach unijnych. Przyjęte przez PE w środę sprawozdanie komisji ds. konstytucyjnych ma trafić - zgodnie z zapowiedziami prezydencji hiszpańskiej - 12 grudnia pod obrady Rady ministrów ds. europejskich.
Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.
Zobacz również:
- Szef MSZ: Polska i Litwa opowiadają się, by nie otwierać pochopnie dyskusji na temat zmian traktatowych
- "Lista Banasia". Prezes NIK przekazał marszałkowi Sejmu listę z nazwiskami
Projekt uchwały złożonej przez PiS w Sejmie dotyczy "zatrzymania niebezpiecznych dla Rzeczypospolitej Polskiej zmian Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej". Projekt m.in. wzywa rząd oraz wszystkich europosłów do przeciwstawiania się tego rodzaju zmianom podczas głosowań w Radzie Unii Europejskiej, Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim.
ms/PAP
REKLAMA
REKLAMA