"Atom to dla nas przyszłość". Prezydent Duda o polskich zobowiązaniach ws. klimatu

2023-12-05, 20:00

"Atom to dla nas przyszłość". Prezydent Duda o polskich zobowiązaniach ws. klimatu
Prezydent Andrzej Duda podczas COP28.Foto: X/KPRP

Zmiana metod wytwarzania energii w Polsce to dla nas bardzo poważny problem i plan na najbliższe 30 lat - powiedział w wywiadzie dla arabskiej telewizji prezydent Andrzej Duda, który brał udział w odbywającej się w Dubaju konferencji klimatycznej ONZ - COP28.

Od 30 listopada w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich trwa konferencja klimatyczna ONZ - COP28, której celem jest ocena postępów w realizacji założeń Porozumienia Paryskiego, które zostało zawarte podczas COP21 w 2015 r. Według ustaleń z konferencji paryskiej, świat ma do 2050 r. drastycznie obniżyć emisję dwutlenku do atmosfery, aby średnia temperatura globu wzrosła nie więcej, niż o 2 stopnie.

Prezydent o atomie

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w odbywającej się w Dubaju konferencji. W obradach, które mają zakończyć się 12 grudnia, udział zadeklarowało prawie 200 państw.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda, tuż po przyjęciu - razem z dwudziestoma innymi światowymi liderami - deklaracji o potrojeniu produkcji energii elektrycznej ze źródeł nuklearnych, udzielił wywiadu dla arabskiej telewizji Al–Arabiya.

Zobacz również:

"Atom to dla nas przyszłość, jeżeli mamy zrealizować przede wszystkim zobowiązania dotyczące ochrony klimatu i dekarbonizacji, które wynikają z naszego członkostwa w Unii Europejskiej" - przekazał, cytowany w komunikacie Kancelarii, prezydent RP w rozmowie z dziennikarką Layal Alekhtiar.

Polskie uwarunkowania

Wyjaśniając polskie uwarunkowania historyczno–geograficzne, prezydent mówił, że w czasach, gdy Polska znajdowała się pod sowiecką dominacją, do 1989 roku, cała energetyka opierała się na węglu.

"Węgiel był tak naprawdę jedynym poważnym surowcem, z którego produkowaliśmy energię. Takie elektrownie mieliśmy i mamy cały czas w Polsce" - wskazał.

"Dzisiaj przechodzimy stopniowo na gaz, jako paliwo przejściowe dla naszych elektrowni, by zmniejszyć zużycie węgla kamiennego, przejść na nieco bardziej bezpieczne dla klimatu rozwiązanie - ale tylko nieco bardziej - jakim jest gaz. Ale musimy iść w kierunku energetyki nuklearnej, której nie było" - dodał.

Zmiana metod wytwarzania energii w Polsce

Poinformował, że obecnie Polska rozpoczyna budowę elektrowni atomowych: jednej we współpracy z firmami ze Stanów Zjednoczonych, drugiej - z Koreą Południową.

"Zmiana metod wytwarzania energii w Polsce to dla nas bardzo poważny problem i plan na najbliższe 30 lat" - podkreślił.

Duda wskazał też na branże, które dynamicznie rozwijają się w Polsce i stanowią pole do zacieśniania współpracy między obydwoma krajami.

Czytaj także:

"Mamy w Polsce świetnych, znakomicie wykształconych inżynierów, mamy doskonałe uczelnie, więc mamy świetną kadrę inżynierską, dobrze rozwinięty, nowoczesny przemysł lotniczy, mamy świetnie rozwiniętą branżę IT i chcielibyśmy współpracować tutaj, rozwijać kwestie związane z odnawialną energią, z pozyskiwaniem tej energii. Ale chcemy współpracować z firmami z ZEA także w wielu innych branżach" - powiedział. 

Jak dodał, współpraca dotyczy też innych krajów Zatoki Perskiej - wskazał, że od kilku lat Polska kupuje gaz z Kataru.

PAP/IAR/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej