Izrael straszy Europę Hamasem. "Zagrożenie dla ludzi na całym świecie"
Izraelskie ministerstwo ds. diaspory wysłało imienne listy do około 20 przywódców państw Europy, a także przedstawicieli instytucji Unii Europejskiej, w których ostrzegło przed działalnością terrorystyczną palestyńskiego Hamasu poza granicami Izraela - informuje dziennik "Jerusalem Post".
2023-12-06, 14:02
W listach wystosowanych przez ministra ds. diaspory Amiczaja Czikliego podkreślono, że "żądza krwi Hamasu nie ogranicza się do Izraela i Żydów, ale obejmuje również Europę i chrześcijan".
Zamiar podboju
"Pragnę przypomnieć, że w przeszłości członkowie Hamasu wyrażali zamiar podboju Europy", motywowany względami religijnymi - oznajmił minister.
Apel władz Izraela został skierowany do przywódców m.in. Włoch, Belgii, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Czech, Węgier, Grecji i Niemiec. Wśród państw wymienionych przez "Jerusalem Post" nie ma Polski.
Złożona sieć nienawiści
Resort ds. diaspory przytoczył liczne przykłady osób fizycznych i organizacji, które w minionych latach wspierały Hamas finansowo, prowadząc w tym czasie działalność w Europie. Przypomniano m.in. postać Mohammeda Ahmeda Hanona - mieszkańca Włoch i przewodniczącego Charytatywnego Stowarzyszenia na rzecz Wsparcia Palestyny (ABSPP), a także Amina Abu Raszada, aresztowanego w 2023 roku za przekazanie Hamasowi milionów dolarów z państw europejskich pod pozorem działalności charytatywnej.
"Hamas działa od wielu lat na całym świecie, głównie dzięki ukrytym darowiznom humanitarnym. Jest to złożona sieć nienawiści, funkcjonująca w wielu krajach, w tym zachodnich i (odznaczających się) wysokimi standardami demokratycznymi. Zjawisko to należy jak najszybciej wykorzenić i wyeliminować. Ta działalność już przyniosła (negatywne) konsekwencje" - czytamy w liście ministerstwa ds. diaspory.
Rosnący antysemityzm
Resort zauważył również, że wojna z Hamasem w Strefie Gazy spowodowała znaczący wzrost nienawiści do Żydów w skali globalnej.
"Od czasu masakry (dokonanej przez Hamas w Izraelu 7 października) liczba wezwań do przemocy wobec Żydów na całym świecie wzrosła o 120 proc. To szokująca statystyka" - podkreśliło ministerstwo.
Zagrożenie nie tylko dla Żydów
"Mamy nadzieję, że przywódcy państw rozumieją, czym jest Hamas. Są to ekstremiści, stanowiący zagrożenie dla (ludzi) na całym świecie, nie tylko dla Żydów i nie tylko w Izraelu" - podsumowano w apelu izraelskiego rządu.
7 października w godzinach porannych Izrael został niespodziewanie zaatakowany ze Strefy Gazy przez bojowników Hamasu. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. W ciągu trwającego od blisko dwóch miesięcy konfliktu zginęło już około 1,3 tys. obywateli Izraela i prawdopodobnie około 16 tys. mieszkańców Strefy Gazy.
- Izrael domaga się, by Czerwony Krzyż uzyskał dostęp do zakładników Hamasu
- Armia Izraela: w Strefie Gazy wciąż przebywa ponad 100 zakładników Hamasu
PAP/fc
REKLAMA