Rząd Donalda Tuska. Znamy kandydatów na ministrów [SYLWETKI]

Rząd Donalda Tuska będzie składał się z 25 polityków - 19 ministrów, w tym dwóch wicepremierów, z czterech ministrów-członków Rady Ministrów oraz z szefa KPRM. Wszystkim pokieruje Donald Tusk z fotela premiera. Pokazujemy, jak prezentuje się obsada stanowisk.

2023-12-09, 12:40

Rząd Donalda Tuska. Znamy kandydatów na ministrów [SYLWETKI]
Rząd Donalda Tuska będzie składał się z 19 ministrów. Foto: PAP/Paweł Supernak/ANNA SZILAGYI/Rafał Guz/Marian Zubrzycki

W piątek przed południem odbyło się spotkanie kandydata na premiera koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy Donalda Tuska z kandydatami na przyszłych ministrów w jego gabinecie. Przedstawiamy oficjalnych kandydatów.

Donald Tusk (KO) - premier

Był posłem - z ramienia KLD (Kongresu Liberalno-Demokratycznego) - już od I kadencji Sejmu. Jest współzałożycielem i był wieloletnim przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. W 2005 roku przegrał w drugiej turze wyborów prezydenckich z Lechem Kaczyńskim. Był premierem Polski w latach 2007-2014. Był również szefem Rady Europejskiej oraz przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 538 634 głosów.

REKLAMA

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) - wicepremier oraz minister obrony narodowej

Z wykształcenia jest lekarzem. Z PSL związany jest od 2000 roku, zaś od 2015 roku jest prezesem i przewodniczącym klubu parlamentarnego partii. Zasiadał w Radzie Miasta Krakowa, był ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska oraz w rządzie Ewy Kopacz. W 2020 roku kandydował na urząd Prezydenta RP i uzyskał 2,36 proc. głosów.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobył 50 139 głosów.

Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) - wicepremier oraz minister cyfryzacji

REKLAMA

Już jako 22-latek został radnym SLD w Wołominie, był również radnym sejmiku wojewódzkiego oraz najmłodszym sekretarzem generalnym i wiceprzewodniczącym w historii Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Od 2019 roku działał w partii Wiosna, a od 2021 roku został członkiem i wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobył 21 831 głosów.

Radosław Sikorski (KO) - minister spraw zagranicznych

Przed karierą polityczną był dziennikarzem i korespondentem wojennym m.in. w Afganistanie. Jest absolwentem Uniwersytetu w Oksfordzie. W polityce Sikorski pełnił funkcję szefa MON w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, objął również resort spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska. Był także wiceprzewodniczącym PO i Marszałkiem Sejmu. Od 2019 roku jest posłem do Parlamentu Europejskiego.

REKLAMA

Barbara Nowacka (KO) - minister edukacji

Jest córką Izabeli Jarugi-Nowackiej, działaczki politycznej, która zginęła w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Barbara Nowacka karierę polityczną zaczęła w 1997 roku od działań w Federacji Młodych Unii Pracy i później już w samej UP. Była współprzewodniczącą partii Twój Ruch. Założyła również stowarzyszenie Inicjatywa Polska, które finalnie przystąpiło do Koalicji Obywatelskiej.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobyła 139 524 głosy.

Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica) - minister nauki i szkolnictwa wyższego

REKLAMA

Z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem, skończył Politechnikę Szczecińską. Od 2021 roku jest wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy. Wcześniej był wiceprezydentem Szczecina oraz radnym sejmiku zachodniopomorskiego. W latach 80. był perkusistą zespołu heavymetalowego Vinders i do dziś kontynuuje występy z zespołem.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 15 378 głosów.

Adam Bodnar (KO) - minister sprawiedliwości

Jest dr hab. nauk prawnych oraz dziekanem Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS. Był współpracownikiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Angażuje się społecznie na rzecz walki o prawa człowieka. Został senatorem XI kadencji, startując jako bezpartyjny kandydat z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

REKLAMA

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 628 442 głosy.

Andrzej Domański (KO) - minister finansów

Swoje wykształcenie ekonomiczne zdobył na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Pracował jako analityk na rynku kapitałowym, gdzie zarządzał funduszami. Był również dyrektorem inwestycyjnym i członkiem zarządu w instytucjach finansowych. Uczył także finansów na Uczelni Łazarskiego i na Uniwersytecie SWPS. Jest wiceprezesem i głównym ekonomistą Instytutu Obywatelskiego i współautorem programu gospodarczego PO.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 6 848 głosów.

REKLAMA

Marcin Kierwiński (KO) - minister spraw wewnętrznych i administracji

Jest Sekretarzem Generalnym Platformy Obywatelskiej oraz przewodniczącym tej partii w Warszawie. W samej PO jest od 2001 roku. W politykę zaangażował się pod koniec lat 90. w Ruchu Społecznym AWS. Był wicemarszałkiem województwa mazowieckiego, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz szefem gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 51 828 głosów.

Tomasz Siemoniak (KO) - koordynator służb specjalnych

REKLAMA

Przed karierą polityczną zasiadał na stanowiskach kierowniczych w TVP, w radzie nadzorczej PAP i zarządzie Polskiego Radia. Był radnym gminy Warszawa Centrum, wiceprezydentem m.st. Warszawy i wicemarszałkiem województwa mazowieckiego. Z Platformą Obywatelską jest związany od 2001 roku. Od 2015 r. jest jej wiceprzewodniczącym. W rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, ministrem obrony narodowej oraz wicepremierem.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 46 223 głosy.

Borys Budka (KO)minister aktywów państwowych

Z wykształcenia jest radcą prawnym. Karierę polityczną zaczynał jako radny w Zabrzu. Był ministrem sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz oraz przewodniczącym Platformy Obywatelskiej i klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

REKLAMA

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobył 101 258 głosów.

Izabela Leszczyna (KO) - minister zdrowia

Jest wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej. W poprzednich latach była wiceministrem finansów (w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz). Była odpowiedzialna m.in. za przepisy podatkowe. Z PO związana jest od 2003 roku. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskała 60 549 głosów.

REKLAMA

Bartłomiej Sienkiewicz (KO) - minister kultury

Był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska, a także koordynatorem służb specjalnych. Ze stanowisk ustąpił po ujawnieniu afery taśmowej przez tygodnik "Wprost", której był jednym z "bohaterów". Pracował w Urzędzie Ochrony Państwa, ale bliżej związany z polityką był od 2005 roku, kiedy został dyrektorem Instytutu Obywatelskiego, czyli think tanku Platformy Obywatelskiej. W 2019 roku z list KO dostał się do Sejmu. Jest prawnukiem Henryka Sienkiewicza.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobył 95 873 głosy.

Czesław Siekierski (PSL) - minister rolnictwa i rozwoju wsi

REKLAMA

Ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po raz pierwszy w Sejmie reprezentował PSL w 1997 roku. Trzykrotnie zasiadał w Parlamencie Europejskim (2004, 2009 i 2014), gdzie należał do grupy Europejskiej Partii Ludowej. Był także wiceministrem rolnictwa.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobył 21 916 głosów.

Marzena Czarnecka - minister przemysłu

Jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych i radcą prawnym. Do tej pory pełniła funkcję kierownika w Katedrze Transformacji Energetycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Jest również Sędzią Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach.

REKLAMA

Dariusz Klimczak (PSL) - minister infrastruktury

Był członkiem zarządu województwa łódzkiego, wicemarszałkiem i wiceprezesem PSL, posłem na Sejm IX i X kadencji. Ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i politologię na Uniwersytecie Warszawskim (studia doktoranckie).

W wyborach parlamentarnych 2023 roku uzyskał 21 826 głosów.

Krzysztof Hetman (PSL) - minister rozwoju i technologii

REKLAMA

Był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, marszałkiem województwa lubelskiego, wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przez dwie kadencje zasiadał w Parlamencie Europejskim.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 28 876 głosów.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050) - minister funduszy i polityki regionalnej

Przez lata związana była z Ośrodkiem Studiów Wschodnich - specjalizuje się w sprawach polityki międzynarodowej. Pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz ambasadora RP w Federacji Rosyjskiej. Była również dyrektorem programu Otwarta Europa Fundacji im. Stefana Batorego i think tanku Forum Idei. Przygotowywała sztab wyborczy Trzeciej Drogi na wybory parlamentarne 2023. 

REKLAMA

Sławomir Nitras (KO) - minister sportu i turystyki

Od 1991 do 1995 r. członek Unii Polityki Realnej, w latach 1997-2001 należał do Stronnictwa Konserwatywno-Liberalnego, od 2001 roku członek Platformy Obywatelskiej. Jest posłem od 2005 roku. Zasiadał w Parlamencie Europejskim, był również głównym doradcą Ewy Kopacz, gdy ta pełniła funkcję premiera. Nitras organizuje coroczne spotkania młodzieży pod hasłem Campus Polska Przyszłości, blisko powiązane z Rafałem Trzaskowskim.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobył 90 720 głosów.

Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) - minister klimatu i środowiska

REKLAMA

Przed karierą polityczną była dziennikarką w jednej z rozgłośni radiowych oraz dyrektorem oddziału jednego z banków w Gnieźnie. Pierwszy raz do Sejmu dostała się z ramienia Nowoczesnej Ryszarda Petru, następnie z list Koalicji Obywatelskiej, z której jednak wystąpiła, aby by przejść do ugrupowania Polska 2050 i to z tej listy dostała się do obecnej kadencji Sejmu. Jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskała 30 334 głosy.

Adam Szłapka (KO) - minister ds. Unii Europejskiej 

Jest przewodniczącym Nowoczesnej, a z wykształcenia politologiem. został najmłodszym wiceprzewodniczącym Rady Miasta w Kościanie. Pracował w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, gdzie zajmował się m.in. organizacją wizyt międzynarodowych głowy państwa. W 2015 roku po raz pierwszy mandat posła.

REKLAMA

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 149 064 głosy.

Marzena Okła-Drewnowicz (KO) - minister-członek Rady Ministrów ds. polityki senioralnej

Posłanka Platformy Obywatelskiej z woj. świętokrzyskiego oraz wiceprzewodnicząca krajowych struktur PO. W 2006 z ramienia tej partii została wybrana do sejmiku świętokrzyskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskała 64 990 głosów.

REKLAMA

Katarzyna Kotula (Nowa Lewica)minister-członek Rady Ministrów ds. równości

Przed karierą polityczną przez wiele lat była nauczycielką języka angielskiego. W Sejmie zasiada od 2019 roku. Była zaangażowana w tworzenie partii Wiosna Roberta Biedronia, została również rzecznikiem prasowym partii. Po rozwiązaniu Wiosny, trafiła do Nowej Lewicy, w której została jej współprzewodniczącą w województwie zachodniopomorskim.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskała 33 122 głosy.

Agnieszka Buczyńska (Polska 2050) - minister-członek Rady Ministrów ds. społeczeństwa obywatelskiego

REKLAMA

Działaczka społeczna oraz sekretarz generalny partii Polska 2050. Jest sejmową debiutantką. Była członkiem Komitetu Wyborczego Wyborców Szymona Hołowni na stanowisko Prezydenta Polski. Koordynowała wolontariat w trakcie kampanii. Następnie była członkiem założycielem stowarzyszenia Polska 2050. W stowarzyszeniu pełni funkcję wiceprezesa. 

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskała 35 213 głosów.

Jan Grabiec (KO) - minister-członek Rady Ministrówszef KPRM

Jest rzecznikiem prasowym PO i skarbnikiem partii, pełni także funkcję przewodniczącego PO w regionie mazowieckim. Jest jednym z najbliższych współpracowników Donalda Tuska. w 1998 r. został najmłodszym radnym Legionowa. Był również zastępcą prezydenta Legionowa i Starostą Legionowskim. Był także Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji za czasów rządów Ewy Kopacz.

REKLAMA

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobył 71 534 głosy.

We wtorek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wpłynął wniosek premiera Donalda Tuska o wybór składu Rady Ministrów We wtorek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wpłynął wniosek premiera Donalda Tuska o wybór składu Rady Ministrów
Czytaj także:

dn/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej