Rząd Donalda Tuska. Znamy kandydatów na ministrów [SYLWETKI]
Rząd Donalda Tuska będzie składał się z 25 polityków - 19 ministrów, w tym dwóch wicepremierów, z czterech ministrów-członków Rady Ministrów oraz z szefa KPRM. Wszystkim pokieruje Donald Tusk z fotela premiera. Pokazujemy, jak prezentuje się obsada stanowisk.
2023-12-09, 12:40
W piątek przed południem odbyło się spotkanie kandydata na premiera koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy Donalda Tuska z kandydatami na przyszłych ministrów w jego gabinecie. Przedstawiamy oficjalnych kandydatów.
Donald Tusk (KO) - premier
Był posłem - z ramienia KLD (Kongresu Liberalno-Demokratycznego) - już od I kadencji Sejmu. Jest współzałożycielem i był wieloletnim przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. W 2005 roku przegrał w drugiej turze wyborów prezydenckich z Lechem Kaczyńskim. Był premierem Polski w latach 2007-2014. Był również szefem Rady Europejskiej oraz przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 538 634 głosów.
Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) - wicepremier oraz minister obrony narodowej
Z wykształcenia jest lekarzem. Z PSL związany jest od 2000 roku, zaś od 2015 roku jest prezesem i przewodniczącym klubu parlamentarnego partii. Zasiadał w Radzie Miasta Krakowa, był ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska oraz w rządzie Ewy Kopacz. W 2020 roku kandydował na urząd Prezydenta RP i uzyskał 2,36 proc. głosów.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobył 50 139 głosów.
Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) - wicepremier oraz minister cyfryzacji
Już jako 22-latek został radnym SLD w Wołominie, był również radnym sejmiku wojewódzkiego oraz najmłodszym sekretarzem generalnym i wiceprzewodniczącym w historii Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Od 2019 roku działał w partii Wiosna, a od 2021 roku został członkiem i wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobył 21 831 głosów.
Radosław Sikorski (KO) - minister spraw zagranicznych
Przed karierą polityczną był dziennikarzem i korespondentem wojennym m.in. w Afganistanie. Jest absolwentem Uniwersytetu w Oksfordzie. W polityce Sikorski pełnił funkcję szefa MON w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, objął również resort spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska. Był także wiceprzewodniczącym PO i Marszałkiem Sejmu. Od 2019 roku jest posłem do Parlamentu Europejskiego.
Barbara Nowacka (KO) - minister edukacji
Jest córką Izabeli Jarugi-Nowackiej, działaczki politycznej, która zginęła w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Barbara Nowacka karierę polityczną zaczęła w 1997 roku od działań w Federacji Młodych Unii Pracy i później już w samej UP. Była współprzewodniczącą partii Twój Ruch. Założyła również stowarzyszenie Inicjatywa Polska, które finalnie przystąpiło do Koalicji Obywatelskiej.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobyła 139 524 głosy.
Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica) - minister nauki i szkolnictwa wyższego
Z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem, skończył Politechnikę Szczecińską. Od 2021 roku jest wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy. Wcześniej był wiceprezydentem Szczecina oraz radnym sejmiku zachodniopomorskiego. W latach 80. był perkusistą zespołu heavymetalowego Vinders i do dziś kontynuuje występy z zespołem.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 15 378 głosów.
Adam Bodnar (KO) - minister sprawiedliwości
Jest dr hab. nauk prawnych oraz dziekanem Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS. Był współpracownikiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Angażuje się społecznie na rzecz walki o prawa człowieka. Został senatorem XI kadencji, startując jako bezpartyjny kandydat z ramienia Koalicji Obywatelskiej.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 628 442 głosy.
Andrzej Domański (KO) - minister finansów
Swoje wykształcenie ekonomiczne zdobył na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Pracował jako analityk na rynku kapitałowym, gdzie zarządzał funduszami. Był również dyrektorem inwestycyjnym i członkiem zarządu w instytucjach finansowych. Uczył także finansów na Uczelni Łazarskiego i na Uniwersytecie SWPS. Jest wiceprezesem i głównym ekonomistą Instytutu Obywatelskiego i współautorem programu gospodarczego PO.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 6 848 głosów.
Marcin Kierwiński (KO) - minister spraw wewnętrznych i administracji
Jest Sekretarzem Generalnym Platformy Obywatelskiej oraz przewodniczącym tej partii w Warszawie. W samej PO jest od 2001 roku. W politykę zaangażował się pod koniec lat 90. w Ruchu Społecznym AWS. Był wicemarszałkiem województwa mazowieckiego, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz szefem gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 51 828 głosów.
Tomasz Siemoniak (KO) - koordynator służb specjalnych
Przed karierą polityczną zasiadał na stanowiskach kierowniczych w TVP, w radzie nadzorczej PAP i zarządzie Polskiego Radia. Był radnym gminy Warszawa Centrum, wiceprezydentem m.st. Warszawy i wicemarszałkiem województwa mazowieckiego. Z Platformą Obywatelską jest związany od 2001 roku. Od 2015 r. jest jej wiceprzewodniczącym. W rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, ministrem obrony narodowej oraz wicepremierem.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 46 223 głosy.
Borys Budka (KO) - minister aktywów państwowych
Z wykształcenia jest radcą prawnym. Karierę polityczną zaczynał jako radny w Zabrzu. Był ministrem sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz oraz przewodniczącym Platformy Obywatelskiej i klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobył 101 258 głosów.
Izabela Leszczyna (KO) - minister zdrowia
Jest wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej. W poprzednich latach była wiceministrem finansów (w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz). Była odpowiedzialna m.in. za przepisy podatkowe. Z PO związana jest od 2003 roku. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskała 60 549 głosów.
Bartłomiej Sienkiewicz (KO) - minister kultury
Był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska, a także koordynatorem służb specjalnych. Ze stanowisk ustąpił po ujawnieniu afery taśmowej przez tygodnik "Wprost", której był jednym z "bohaterów". Pracował w Urzędzie Ochrony Państwa, ale bliżej związany z polityką był od 2005 roku, kiedy został dyrektorem Instytutu Obywatelskiego, czyli think tanku Platformy Obywatelskiej. W 2019 roku z list KO dostał się do Sejmu. Jest prawnukiem Henryka Sienkiewicza.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobył 95 873 głosy.
Czesław Siekierski (PSL) - minister rolnictwa i rozwoju wsi
Ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po raz pierwszy w Sejmie reprezentował PSL w 1997 roku. Trzykrotnie zasiadał w Parlamencie Europejskim (2004, 2009 i 2014), gdzie należał do grupy Europejskiej Partii Ludowej. Był także wiceministrem rolnictwa.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobył 21 916 głosów.
Marzena Czarnecka - minister przemysłu
Jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych i radcą prawnym. Do tej pory pełniła funkcję kierownika w Katedrze Transformacji Energetycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Jest również Sędzią Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach.
Dariusz Klimczak (PSL) - minister infrastruktury
Był członkiem zarządu województwa łódzkiego, wicemarszałkiem i wiceprezesem PSL, posłem na Sejm IX i X kadencji. Ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i politologię na Uniwersytecie Warszawskim (studia doktoranckie).
W wyborach parlamentarnych 2023 roku uzyskał 21 826 głosów.
Krzysztof Hetman (PSL) - minister rozwoju i technologii
Był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, marszałkiem województwa lubelskiego, wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przez dwie kadencje zasiadał w Parlamencie Europejskim.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 28 876 głosów.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050) - minister funduszy i polityki regionalnej
Przez lata związana była z Ośrodkiem Studiów Wschodnich - specjalizuje się w sprawach polityki międzynarodowej. Pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz ambasadora RP w Federacji Rosyjskiej. Była również dyrektorem programu Otwarta Europa Fundacji im. Stefana Batorego i think tanku Forum Idei. Przygotowywała sztab wyborczy Trzeciej Drogi na wybory parlamentarne 2023.
Sławomir Nitras (KO) - minister sportu i turystyki
Od 1991 do 1995 r. członek Unii Polityki Realnej, w latach 1997-2001 należał do Stronnictwa Konserwatywno-Liberalnego, od 2001 roku członek Platformy Obywatelskiej. Jest posłem od 2005 roku. Zasiadał w Parlamencie Europejskim, był również głównym doradcą Ewy Kopacz, gdy ta pełniła funkcję premiera. Nitras organizuje coroczne spotkania młodzieży pod hasłem Campus Polska Przyszłości, blisko powiązane z Rafałem Trzaskowskim.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobył 90 720 głosów.
Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) - minister klimatu i środowiska
Przed karierą polityczną była dziennikarką w jednej z rozgłośni radiowych oraz dyrektorem oddziału jednego z banków w Gnieźnie. Pierwszy raz do Sejmu dostała się z ramienia Nowoczesnej Ryszarda Petru, następnie z list Koalicji Obywatelskiej, z której jednak wystąpiła, aby by przejść do ugrupowania Polska 2050 i to z tej listy dostała się do obecnej kadencji Sejmu. Jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskała 30 334 głosy.
Adam Szłapka (KO) - minister ds. Unii Europejskiej
Jest przewodniczącym Nowoczesnej, a z wykształcenia politologiem. został najmłodszym wiceprzewodniczącym Rady Miasta w Kościanie. Pracował w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, gdzie zajmował się m.in. organizacją wizyt międzynarodowych głowy państwa. W 2015 roku po raz pierwszy mandat posła.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał 149 064 głosy.
Marzena Okła-Drewnowicz (KO) - minister-członek Rady Ministrów ds. polityki senioralnej
Posłanka Platformy Obywatelskiej z woj. świętokrzyskiego oraz wiceprzewodnicząca krajowych struktur PO. W 2006 z ramienia tej partii została wybrana do sejmiku świętokrzyskiego.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskała 64 990 głosów.
Katarzyna Kotula (Nowa Lewica) - minister-członek Rady Ministrów ds. równości
Przed karierą polityczną przez wiele lat była nauczycielką języka angielskiego. W Sejmie zasiada od 2019 roku. Była zaangażowana w tworzenie partii Wiosna Roberta Biedronia, została również rzecznikiem prasowym partii. Po rozwiązaniu Wiosny, trafiła do Nowej Lewicy, w której została jej współprzewodniczącą w województwie zachodniopomorskim.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskała 33 122 głosy.
Agnieszka Buczyńska (Polska 2050) - minister-członek Rady Ministrów ds. społeczeństwa obywatelskiego
Działaczka społeczna oraz sekretarz generalny partii Polska 2050. Jest sejmową debiutantką. Była członkiem Komitetu Wyborczego Wyborców Szymona Hołowni na stanowisko Prezydenta Polski. Koordynowała wolontariat w trakcie kampanii. Następnie była członkiem założycielem stowarzyszenia Polska 2050. W stowarzyszeniu pełni funkcję wiceprezesa.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskała 35 213 głosów.
Jan Grabiec (KO) - minister-członek Rady Ministrów, szef KPRM
Jest rzecznikiem prasowym PO i skarbnikiem partii, pełni także funkcję przewodniczącego PO w regionie mazowieckim. Jest jednym z najbliższych współpracowników Donalda Tuska. w 1998 r. został najmłodszym radnym Legionowa. Był również zastępcą prezydenta Legionowa i Starostą Legionowskim. Był także Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji za czasów rządów Ewy Kopacz.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku zdobył 71 534 głosy.

- Sikorski miał zastraszać Żukowską. "Sugerował, że mogę pożałować tego, co piszę"
- Posłanka Lewicy poprze rząd Tuska. Nie zgadza się jednak na wszystkie "100 konkretów"
- "Mamy to zagwarantowane w projekcie budżetu". Tusk zapowiada 800+ i podwyżki dla nauczycieli
dn/PAP