Sikorski szefem MSZ? Fogiel: ze wszystkich złych i wątpliwych kandydatów ten jest najgorszy

2023-12-09, 07:43

Sikorski szefem MSZ? Fogiel: ze wszystkich złych i wątpliwych kandydatów ten jest najgorszy
Fogiel: jeśli Sikorski zostanie szefem MSZ, Polskę czeka powrót do roli petenta na europejskich salonach.Foto: PAP/Marcin Obara/TVPinfo

Poseł PiS Radosław Fogiel powiedział, że "nie można mieć żadnych optymistycznych oczekiwań w stosunku do Radosława Sikorskiego". - Jeśli zostanie on szefem MSZ, to, niestety, Polskę czeka powrót do roli petenta na europejskich salonach i polityka poniżej polskich możliwości i aspiracji - ocenił.

Szef PO Donald Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej poinformował, że europoseł Radosław Sikorski jest kandydatem na szefa polskiej dyplomacji w nowym rządzie.

"To najgorszy kandydat"

Fogiel, który w poprzedniej kadencji Sejmu zajmował stanowisko szefa komisji spraw zagranicznych ocenił, że "ze wszystkich złych i wątpliwych kandydatów, które Donald Tusk miał do wyboru, kandydatura Radosława Sikorskiego jest zdecydowanie tą najgorszą".

- Z pewnością będziemy obserwować odwrót od podmiotowej polityki zagranicznej. Powróci, niestety, dobrze nam znana klientelistyczna wersja polityki zagranicznej, w której za główne podmioty uważa się Niemcy i Francję, a rolą Polski jest przyklaskiwanie wielkim - mówił Fogiel.

Zdaniem polityka PiS Sikorski to człowiek "wielokrotnie skompromitowany". - Kiedy ostatnim razem był szefem MSZ, przyszło mu do głowy, że dobrym pomysłem będzie zaproszenie putinowskiego ministra spraw zagranicznych na doroczną naradę, na której ustala się kierunki polskiej polityki zagranicznej. Już samo to powinno go kompromitować, bo są to nawyki z czasów carskich - stwierdził polityk PiS, nawiązując do zaproszenia w 2010 roku Siergieja Ławrowa na odprawę polskich ambasadorów.

Czytaj także:

- Przez nieudolną politykę zagraniczną Sikorskiego przez długi czas trzeba było odbudowywać relacje z państwami naszego regionu. Sikorski - częściowo przez nieudolnie prowadzoną politykę, a częściowo z uwagi na swoje legendarne ego, które osiąga rozmiary planetarne - traktował niektóre kraje naszego regionu z konkwistadorską manierą. Dużo czasu trwało nim udało się odbudować te relacje - stwierdził Radosław Fogiel.

- Mówimy o człowieku, który powtarzał putinowską narrację, jakoby w początkowej fazie wojny na Ukrainie istniała możliwość, że Polska miałaby się przyłączyć do rozbioru Ukrainy. Nie dość, że było to wierutne kłamstwo, to była to jedna z głównych tez w zasobniku rosyjskiej propagandy - mówił.

Fogiel zwrócił też uwagę na - jak mówił - "globalną kompromitację Sikorskiego". - Przypominam, że na Twitterze wrzucał zdjęcie wysadzonego gazociągu Nord Stream z podpisem "Thank You USA", co momentalnie zostało wykorzystane przez Rosjan. Przedstawiciel Rosji w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ pokazywał tego Twitta jako dowód na to, że Zachód wysadziły ten gazociąg - powiedział poseł PiS.

List Lecha Kaczyńskiego

- Przypominam też o przetrzymaniu w sejfie MSZ listu ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego do liderów państw NATO, w którym apelował o przyjęcie Gruzji i Ukrainy do NATO na szczycie w Bukareszcie w 2008 r. Sikorski polecił - jak wiemy z ujawnionych dokumentów - przetrzymać ten list na tyle długo, że jego adresaci nie mieli czasu się z nim zapoznać - powiedział.

- Nie wiemy, jak dzisiaj wyglądałaby sytuacja, gdyby wówczas w 2008 r. zapadła decyzja o przyjęciu Gruzji i Ukrainy do NATO. Być może nie mierzylibyśmy się od prawie dwóch lat z wojną na Ukrainie. To był sabotaż bezpieczeństwa całej Europy - podkreślił Fogiel.

Polityk PiS stwierdził też, że to tylko "część dyplomatycznych sukcesów" Radosława Sikorskiego. - W związku z tym nie można mieć żadnych optymistycznych oczekiwań w stosunku do Radosława Sikorskiego. Jeśli zostanie on szefem MSZ, niestety, Polskę czeka powrót do roli petenta na europejskich salonach i polityka poniżej polskich możliwości i aspiracji - podsumował Fogiel.

Nowy rząd

W poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose, następnie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu.

Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym to Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk.

ZOBACZ TAKŻE: Radosław Fogiel w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej