W Sztokholmie wręczono Nagrody Nobla. Laureaci odebrali medale i dyplomy

2023-12-10, 20:07

W Sztokholmie wręczono Nagrody Nobla. Laureaci odebrali medale i dyplomy
W filharmonii w Sztokholmie wręczono Nagrody Nobla z fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny i literatury. Foto: PAP/EPA/CLAUDIO BRESCIANI

W filharmonii w Sztokholmie wręczono Nagrody Nobla z fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny i literatury. Wręczono też Nagrodę imienia Alfreda Nobla z ekonomii.

W dziedzinie fizyki nagrodzeni zostali Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L'Huillier. Komitet Noblowski docenił badaczy za narzędzia do badania świata elektronów wewnątrz atomów.

Profesor Eva Olsson z Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk mówiła, na czym polega istota badań laureatów. - Laureaci odkryli, że możliwe jest generowanie impulsów attosekundowych poprzez kontrolowanie interakcji miedzy laserami a atomami. Opracowali metody pomiaru trwania impulsów świetlnych. Opracowali także techniki generowania zarówno serii impulsów jak i pojedynczych izolowanych impulsów - podkreśliła.

"Pomogły opanować pandemię"

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny są Katalin Kariko i Drew Weismann za badania nad technologiami, które pomogły stworzyć szczepionki mRNA. Podczas gali w Sztokholmie profesor Gunilla Karlsson Hedestam z Komitetu Noblowskiego podkreśliła znaczenie badań prowadzonych przez laureatów.

Posłuchaj

W Sztokholmie wręczono nagrody Nobla (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

- Odkrycie dokonane przez tegorocznych laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny niespodziewanie umożliwiło rozwinięcie skutecznych szczepionek, które pomogły opanować niszczycielską pandemię i uratować miliony ludzkich istnień 15 lat później. W 2020 roku społeczność naukowa, we współpracy z rządami, sektorem prywatnym i organami regulacyjnymi, udowodniła, że możliwe jest znaczne skrócenie czasu potrzebnego na rozwój szczepionki w sytuacjach, gdzie jest to pilnie potrzebne - dodała.

REKLAMA

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Alexei I. Ekimov za badania nad tak zwanymi kropkami kwantowymi, czyli najmniejszymi cząstkami w nanotechnologii. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury odebrał norweski pisarz Jon Fosse.

Nagrodę Banku Szwedzkiego im. Alfreda Nobla z ekonomii otrzymała Amerykanka profesor Claudia Goldin za pogłębianie wiedzy o sytuacji kobiet na rynku pracy.

Czytaj także:

IAR/bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej