Sytuacja na granicy z Białorusią i ze Słowacją. Konary drzew leciały w stronę polskich patroli

Minionej doby z Białorusi do Polski próbowało nielegalnie wkroczyć osiem osób. Chcieli przeprawić się przez rzekę Leśna Prawa. Zatrzymano trzech Jemeńczyków i dwóch Syryjczyków, a trzy osób zawróciły na Białoruś.

2023-12-11, 08:51

Sytuacja na granicy z Białorusią i ze Słowacją. Konary drzew leciały w stronę polskich patroli
Straż Graniczna nieustannie kontroluje sytuację przy granicy. Foto: X/@Straz_Graniczna

Cudzoziemcy podjęli także próbę nielegalnego przekroczenia granicy na odcinku w Czeremsze. Obrzucali przy tym konarami drzew patrole polskie.

W listopadzie ujawniono około 1,5 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. W tym roku - około 26 tysięcy osób nielegalnie próbowało wkroczyć do Polski. 

Migranci zatrzymani dotąd w tym roku na granicy z Białorusią pochodzili z 52 krajów.

Zapora elektroniczna 

Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

REKLAMA

SG wybrała niedawno wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim.

Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku. SG jest w trakcie zabezpieczenia środków z UE na tę inwestycję.

SG o sytuacji na granicy ze Słowacją

W niedzielę - na granicy ze Słowacją - funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali 12 tysięcy 800 osób i 6 tysięcy 200 pojazdów. Od 4 października, gdy przywrócono tymczasowe kontrole graniczne, funkcjonariusze SG skontrolowali na kierunku ze Słowacji do Polski 808 tysięcy osób i 348 tysięcy pojazdów.

REKLAMA

Osoby czy pojazdy przekraczające granicę ze Słowacją są typowane do kontroli na podstawie analizy ryzyka. Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego.

Kontrole prowadzane są na kierunku wjazdowym - na 17 drogowych przejściach granicznych, trzech kolejowych oraz dwóch pieszych. Podróżni muszą pamiętać o posiadaniu dokumentów podróży-dowodu osobistego lub paszportu.

Tymczasowa kontrola graniczna na granicy ze Słowacją obowiązuje do 2 stycznia.

Czytaj więcej:

IAR/PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze