Borys Budka o Donaldzie Tusku: sprawował jeden z najważniejszych urzędów w UE

2023-12-11, 18:13

Borys Budka o Donaldzie Tusku: sprawował jeden z najważniejszych urzędów w UE
Kandydatura Donalda Tuska na premiera to wniosek ponad 11 mln Polek i Polaków, którzy 15 października tego roku wybrali zmianę - powiedział szef klubu KO Borys Budka. Foto: PAP/Rafał Guz

Szef klubu KO Borys Budka powiedział w Sejmie, że "kandydatura Donalda Tuska na premiera to wniosek ponad 11 mln Polek i Polaków, którzy 15 października tego roku wybrali zmianę, wybrali prawdziwie dobrą zmianę po tym, co Polskę spotkało przez ostatnie 8 lat".

Sejm w poniedziałkowym głosowaniu nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejął wobec tego Sejm. Kandydatem większości, którą mają KO, Trzecia Droga i Lewica, na to stanowisko jest Donald Tusk. Grupa posłów w poniedziałek zgłosiła jego kandydaturę na premiera.

- Ten wniosek składany jest nie tylko w imieniu szanownych koleżanek i kolegów, którzy złożyli swój podpis i wnioskują o powołanie pana Donalda Tuska na stanowisko, ale to jest wniosek ponad 11 mln Polek i Polaków, którzy 15 października tego roku wybrali zmianę, wybrali prawdziwie dobrą zmianę po tym, co Polskę spotkało przez ostatnie 8 lat - powiedział Borys Budka.

Powrót Donalda Tuska

Przypomniał, że Tusk "był premierem, który w III RP najdłużej sprawował ten urząd" (w latach 2007-2014 - PAP). - Ale do tego pan premier Donald Tusk był jedynym do tej pory Polakiem, który sprawował jeden z najważniejszych urzędów w zjednoczonej Europie, w Unii Europejskiej, przewodniczącego Rady Europejskiej - wskazał szef klubu KO.

Ocenił, że "ostatnie dwa i pół roku pokazały to, co było w polityce najważniejsze - determinację i powrót Donalda Tuska po to, by walczyć o miejsce Polski w UE, by walczyć o to, by wartości Solidarności, wartości o które walczyli robotnicy Sierpnia, o które walczyli Polacy w stanie wojennym, o które walczyli Polacy przy tym przełomowym roku 1989, znowu były fundamentami polskiej polityki".

- Ostatnie dwa i pół roku to walka o pryncypia, ale przede wszystkim walka o to, by znowu to, co powinno nas wszystkich łączyć, stało się podstawą funkcjonowania polskiego rządu - podkreślił Borys Budka.

Dodał, że wspólnie pokazali razem z 11 mln Polek i Polaków, że "karta wyborcza, że ten najważniejszy instrument w demokracji, może zadziałać, jeżeli walczy się o rzeczy, które dla was niestety, ale były obce". - Jeśli walczy się o godność człowieka, o szacunek, jeżeli walczy się przede wszystkim o to, by prawda zastąpiła kłamstwo, by prawda zastąpiła obłudę, by sprawiedliwość zastąpiła bezprawie, ale przede wszystkim, by Polacy mogli decydować o sobie, dlatego 15 października Polacy dokonali wyboru, postawili na zmianę - mówił Borys Budka.

Posłuchaj

Borys Budka: kandydatura Donalda Tuska na premiera to wybór nie tylko polityków (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej