Zapowiedzi nowego rządu. Co padło w exposé Donalda Tuska, a co obiecano w programie?

W poniedziałek premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie exposé - program działań nowego rządu po objęciu władzy. Choć wystąpienie nowego prezesa Rady Ministrów trwało ponad dwie godziny, padło w nim niewiele konkretów. Co tak właściwie obiecał Donald Tusk i nowa rządząca koalicja?

2023-12-14, 06:00

Zapowiedzi nowego rządu. Co padło w exposé Donalda Tuska, a co obiecano w programie?
Donald Tusk przedstawił w swoim exposé niewiele konkretów, ale zapewnił, że program kampanijny KO "100 konkretów" nadal obowiązuje. Foto: PAP/Marcin Obara

Premier już na początku swojego wystąpienia podkreślił, że chce mówić krócej, niż w swoim pierwszym exposé, które trwało ponad trzy godziny. Mimo to najnowsze przedstawienie programu rządu stało się drugim najdłuższym w historii III RP.

Donald Tusk: 100 konkretów obowiązuje, proszę nas z tego rozliczać

Donald Tusk tłumaczył, że nie będzie mówił dużo o szczegółach programowych, te bowiem można znaleźć zarówno w programach wyborczych partii tworzących koalicję rządzącą, w tym w programie Koalicji Obywatelskiej, jak i w tzw. 100 konkretach - programie 100 działań nowego rządu na pierwsze 100 dni jego funkcjonowania.

Tym samym Donald Tusk zapewnił, że - wbrew temu, co twierdziło wielu publicystów czy polityków - PO nie wycofuje się ze swoich obietnic, nie będzie ich omijać przy użyciu argumentów, że pochodzą one z programu PO, a nie całej koalicji rządzącej albo że nie ma na nie pieniędzy w budżecie. Premier podkreślił wręcz, że program KO i 100 konkretów obowiązuje i władza może być z nich rozliczana.

Co konkretnego zatem padło w całym exposé premiera? Takich szczegółowych zapowiedzi programowych było tam niewiele.

REKLAMA

Najważniejsze zapowiedzi z sejmowego wystąpienia nowego prezesa Rady Ministrów:

  • Podwyżki dla nauczycieli - mają wynieść 30 proc. i być wprowadzone już od 1 stycznia 2024 roku;
  • Podwyżki w sferze budżetowej - mają wynieść co najmniej 20 proc. i także obowiązywać już od nowego roku;
  • "Babciowe" - czyli program Aktywna Mama. Ma to być nowe świadczenie wynoszące 1500 zł miesięcznie. Będzie wypłacane matkom, które po urodzeniu dziecka wracają do pracy. Na razie brak szczegółów, choć wcześniej premier deklarował, że wsparcie ma być wypłacane do 3. roku życia dziecka.

Oprócz tych głównych i najbardziej konkretnych zapowiedzi, padło jeszcze kilka mniej precyzyjnych obietnic. Dotyczą one głównie przedsiębiorców i szeroko rozumianych zagadnień gospodarczych. Wśród nich wymienić można:

  • "Wakacje od ZUS" - rozwiązanie dla firm w trudnej sytuacji finansowej. Przedsiębiorca będzie mógł na pewien czas zawiesić płacenie składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych w związku z trudną sytuacją finansową firmy;
  • Płatny urlop dla przedsiębiorców - w sytuacji, kiedy firma przedsiębiorcy akurat nie prowadzi działalności (np. jest po sezonie), raz w roku przez miesiąc właściciel firmy może nie płacić składek, jemu zaś państwo będzie wypłacać niewielkie świadczenie;
  • Druga waloryzacja rent i emerytur - prócz dotychczasowej, obowiązkowej corocznej waloryzacji świadczeń, będzie druga waloryzacja - w okolicach marca - w sytuacji, kiedy inflacja przekracza 5 proc.
  • "Chorobowe" płacone przez ZUS od pierwszego dnia - rozwiązanie, które ma zwolnić pracodawców z płacenia świadczenia chorobowego swoim pracownikom. Dotąd przez pierwsze 30 dni zwolnienia lekarskiego to pracodawca wypłacał świadczenie chorobowe pracownikowi. Rząd Donalda Tuska deklaruje, że to zmieni;
  • Utworzenie ministerstwa przemysłu - resort ma blisko współpracować z ministerstwem aktywów państwowych. Będzie zajmować się przede wszystkim bezpieczeństwem energetycznym, nie będzie zlokalizowane w Warszawie, tylko na Śląsku;
  • "Kasowy PIT" - przedsiębiorca zapłaci podatek dochodowy od wystawionej faktury dopiero wtedy, kiedy pieniądze trafią na jego konto.

Donald Tusk zapowiedział w swoim referendum, że "nic, co dane, nie będzie odebrane". To oznacza zachowanie świadczeń 800+ czy 13. i 14. emerytury, a także emerytury matczynej i innych świadczeń wprowadzonych przez PiS.

Co PO zapowiadała w kampanii?

Nowy premier w swoim exposé wyraźnie podkreślił, że nie zamierza wymieniać wszystkich kwestii, które rząd zamierza zrealizować, są one bowiem zapisane w programie KO i w 100 konkretach, i tam o nich można przeczytać. Tusk pokazał nawet z mównicy przyniesiony przez siebie program "100 konkretów na 100 dni", zaznaczając, że zostanie on zrealizowany. Jakie najważniejsze elementy tego programu można wymienić?

  • Podwyżka kwoty wolnej od podatku z 30 tys. zł do 60 tys. zł
  • Kredyt 0 proc. na mieszkanie
  • Dopłaty do wynajmu mieszkań
  • Zerowy VAT na transport publiczny
  • Zniesienie tzw. podatku Belki (w przypadku oszczędności i inwestycji)

W "100 konkretach" można znaleźć szereg bardziej lub mniej szczegółowych i konkretnych rozwiązań. Są tam zapisy ideologiczne, jak te dotyczące tzw. antykoncepcji awaryjnej (pigułka "dzień po"), nieograniczonej aborcji do 12. tygodnia ciąży, ale także społeczne, jak usprawnienia funkcjonowania służby zdrowia (cyfryzacja, czytelny system rezerwacji wizyt) czy reforma systemu oświaty.

REKLAMA

Można znaleźć propozycje proekologiczne (ograniczenie wycinki lasów i wywozu drewna), a także gospodarcze, jak zniesienie niedziel niehandlowych czy analiza inwestycji w Centralny Port Komunikacyjny. Są też zapowiedzi związane ze służbami i bezpieczeństwem, w tym modernizacją armii i zakupem uzbrojenia.

Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, w "100 konkretach" jest mowa głównie o relacjach w Unii Europejskiej. Wiele zapowiedzi ze "100 konkretów" dotyczyło rozliczania poprzednich rządów i urzędników państwowych różnych szczebli.

Czytaj również:

tvp.info/gazetaprawna.pl/100konkretow.pl/PolskieRadio24.pl/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej