Czechy: strzelanina na uniwersytecie w Pradze. Są zabici i ranni

2023-12-21, 16:35

Czechy: strzelanina na uniwersytecie w Pradze. Są zabici i ranni
Strzelanina na uniwersytecie w Pradze. Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Szef czeskiej policji poinformował, że w strzelaninie na uniwersytecie w Pradze życie straciło co najmniej 15 osób. Policja odnalazła ciało napastnika na wydziale sztuk plastycznych uniwersytetu.

Wcześniej informowano o zastrzeleniu napastnika przez policję. Według sił porządkowych sprawca był studentem wydziału sztuk plastycznych uniwersytetu.

Ok. 30 osób zostało rannych. Stan 9 z nich jest ciężki. Prezydent Czech Petr Pavel powiedział, że jest wstrząśnięty tragedią. "Chciałbym wyrazić głęboki żal i szczere kondolencje rodzinom i bliskim ofiar strzelaniny" - napisał czeski prezydent w mediach społecznościowych.

Ulice wyłączone z ruchu

Ok. godz. 15.00 policja w Pradze otrzymała informację, że w budynku Uniwersytetu Karola znajduje się uzbrojony mężczyzna. Część pracowników i studentów, gdy usłyszała strzały, zabarykadowała się w salach wykładowych. Pozostali próbowali uciekać. Kogoś dosięgły kule, ktoś inny spadł z dużej wysokości, próbując opuścić budynek przez balkon. Na miejscu są ekipy policyjne i ratownicy. Pobliskie ulice zostały wyłączone z ruchu.

Czechy: strzelanina na uniwersytecie w Pradze. Apel policji

"Apelujemy do obywateli, aby nie przebywali w bezpośrednim sąsiedztwie i nie wychodzili z domów. Akcja policyjna nadal trwa" - przekazała praska policja.

Posłuchaj

W Pradze zabici i ranni, w wyniku strzelaniny, Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Władze uniwersytetu wysłały do studentów e-maile informujące o trwającej strzelaninie w budynku o treści: "Pozostańcie na miejscu...zablokujcie drzwi".

Pierwszych rannych zabrał z miejsca zdarzenia śmigłowiec ratunkowy. Relacjonujący zdarzenia dziennikarze donoszą, że na miejsce cały czas dojeżdżają kolejne karetki.

Z powodu strzelaniny rozmieszczono policjantów w szkole przy placu Jana Palacha. W tej okolicy znajduje się też Wydział Filozofii Uniwersytetu Karola oraz Akademia Sztuki, Architektury i Designu - podała agencja AP.

Czytaj także:

dn/ IAR

Polecane

Wróć do strony głównej