Tragiczny bilans strzelaniny w Pradze. Czeski rząd ogłasza żałobę narodową

2023-12-22, 07:09

Tragiczny bilans strzelaniny w Pradze. Czeski rząd ogłasza żałobę narodową
W Czechy w strzelaninie w Pradze w jednym z budynku uniwersytetu w czwartek zginęło 15 osób . Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

W czwartkowej strzelaninie na uniwersytecie w Pradze zginęło 15 osób, a 25 zostało rannych. 10 z nich jest w stanie ciężkim. Kim był sprawca ogromnej tragedii?

W czwartek ok. godz. 15.00 policja w Pradze otrzymała informację, że w budynku Uniwersytetu Karola znajduje się uzbrojony mężczyzna. 

Część pracowników i studentów, gdy usłyszała strzały, zabarykadowała się w salach wykładowych. Pozostali próbowali uciekać. Kogoś dosięgły kule, ktoś inny spadł z dużej wysokości, próbując opuścić budynek przez balkon. 

Interwencja policji

Według ustaleń policji sprawcą był 24-letni student Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Karola, który zabił swego ojca i chciał odebrać sobie życie. Mężczyzna otworzył ogień do ludzi w jednym z budynków uniwersytetu. Na miejsce przybyli policjanci, którzy zaczęli strzelać do napastnika. Sprawca prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Była to najtragiczniejsza strzelanina w historii niepodległych Czech. Rząd ogłosił sobotę dniem żałoby narodowej. Premier Petr Fiala zaapelował, aby uczcić pamięć ofiar minutą ciszy.

W związku ze strzelaniną kondolencje Czechom złożył Andrzej Duda. "Na ręce prezydenta Republiki Czeskiej Petra Pavla składam kondolencje rodzinom i bliskim ofiar strzelaniny na Uniwersytecie Karola w Pradze. Rannym życzę powrotu do zdrowia. Polacy łączą się w bólu ze Wszystkimi, którzy cierpią z powodu tej strasznej tragedii" - napisał prezydent w mediach społecznościowych.

Czytaj także:

IAR/PR24kg

Polecane

Wróć do strony głównej