Kolędy inne niż zwykle. Kaja i Janusz Prusinowscy zapraszają na ludowe "Cztery domy słońca"

  2023-12-23, 08:35

  Kolędy inne niż zwykle. Kaja i Janusz Prusinowscy zapraszają na ludowe "Cztery domy słońca"
  Nowa płyta Kai i Janusza Prusinowskich ukazała się nakładem Polskiego Radia. Foto: PR

  - Kolędnik to dobry znak - szczęścia, błogosławieństwa, urodzaju, zamążpójścia albo znalezienia dobrej małżonki - powiedział w Polskim Radiu 24 muzyk i autor płyty "Cztery domy słońca. Zima i wiosna" Janusz Prusinowski. Chodziło nam o to, żeby to nie były kolędy w ujęciu standardowym, tylko bardziej tradycyjne. Bywa, że nasze są sporo starsze i łączą w sobie kolędowanie bożonarodzeniowe z kolędowaniem przedchrześcijańskim - dodał.

  "Cztery domy słońca. Zima i wiosna" - to tytuł niezwykłej płyty z pastorałkami, jaką wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia, a nagrali Kaja i Janusz Prusinowscy z pomocą muzykanckiej kompanii dziecięcej i przyjaciół. Na płycie można usłyszeć kolędy, które mają wiele wariantów i odmian.

  - Nagrania przygotowała cała kompania, my jesteśmy tylko kapelmistrzami i trochę inspiratorami - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Prusinowski o płycie "Cztery domy słońca. Zima i wiosna" Janusz Prusinowski. 

  Kolędy inne niż zwykle

  - Chodziło nam o to, żeby to nie były tylko kolędy w ujęciu standardowym, ale bardziej tradycyjne. Bywa, że są sporo starsze i łączą w sobie kolędowanie bożonarodzeniowe z kolędowaniem przedchrześcijańskim, gdzie sensem było składanie życzeń - wskazał. 

  - Są jeszcze okolice, do tej pory, gdzie brak wizyty kolędników jest traktowany jako bardzo zła wróżba. Bez kolędy, kolędnika, dobrej nowiny i siły do odrodzenia się, może czegoś zabraknąć. Kolędnik to dobry znak - szczęścia, błogosławieństwa, urodzaju, zamążpójścia albo znalezienia dobrej małżonki. Płyta "Zima" to szerszy okres niż samo kolędowanie. Dla mnie minęły już trzy tygodnie zimy, bo mamy śnieg, mamy mróz, i zaczął się adwent. Dlatego ten album otwiera hymn adwentowy, grany na ligawce - wskazał Janusz Prusinowski. 

  Więcej w nagraniu: 


  Posłuchaj

  Janusz Prusinowski: nasze kolędy są niekiedy sporo starsze niż te tradycyjne ("Weekend kulturalny"/ PR24) 23:25
  +
  Dodaj do playlisty

  Album "Cztery pory Słońca. Zima i wiosna" można kupić w sklepie internetowym Agencji Muzycznej Polskiego Radia

  Kaja i Janusz Prusinowscy przez lata uczyli się od wiejskich muzykantów. Dziś sami są mistrzami, z ogromnym dorobkiem i równie ogromnym wpływem na wszystkich, którzy pragną, by muzyczna tradycja nie stała się przeszłością, a była żywa częścią przyszłości.

  Czytaj także: 

  Posłuchaj także występu Kompanii Janusza Prusinowskiego na festiwalu Nowa Tradycja:

  ***

  Audycja: "Weekend kulturalny"

  Prowadzący: Maja Kluczyńska

  Gość: Jacek Prusinowski (skrzypek, śpiewak, muzyk, harmonista, inicjator odrodzenia muzyki wiejskiej)

  Data emisji: 22.12.2023

  Godzina emisji: 23.35

  Polskie Radio 24/ mb

  Polecane

  Wróć do strony głównej