Boże Narodzenie w teatrze. Prof. Komorowski o fenomenie pastorałek teatralnych
Tematem najnowszego odcinka audycji "Rząd 2, miejsce 4", są pastorałki teatralne, czyli dramaty i spektakle teatralne związane z Bożym Narodzeniem i zawierające wiele odniesień do polskiej historii i rzeczywistości.
2023-12-26, 08:35
- Pastorałki teatralne przynależą ściśle do Misterium Narodzenia Pańskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Komorowski z Instytutu Sztuki PAN.
Jak dodał, zbudowane są one w oparciu o hołd pasterzy złożony Nowonarodzonemu. - To była świetna okazja dramaturgiczna, bo cały przebieg opowieści o narodzeniu jest znany i przewidywalny, z jednym wyjątkiem - pasterze mogą być różni i z różnych stron świata - wskazał.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił też, że z tego rozwiązania korzystali twórcy teatralni, odzwierciedlający w pastorałkach teatralnych przekrój społeczeństwa. - Nasza gra tym się różniła od innych, że, jak wiadomo, u nas Pan Jezus urodził się nie w upale, na piasku pod palmami, tylko pod ciepłą śniegową kołderką gdzieś pod szczytami Karpat, pod jedliną (...) Skoro Pan Jezus narodził się dla wszystkich ludzi, to narodził się we wszystkich miejscach i każda scenografia do tych urodzin jest uprawniona - tłumaczył prof. Jarosław Komorowski z Instytutu Sztuki PAN.
W audycji więcej o ich powstaniu, najważniejszych przykładach oraz komentowanych przez nie wydarzeniach z historii Polski.
REKLAMA
Zachęcamy do wysłuchania rozmowy:
Posłuchaj
Czytaj także:
- Dzień św. Szczepana - drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia
- Rusza akcja kolędników misyjnych. Będą zbierać pieniądze dla rówieśników w Kolumbii
- Choinka, ułani i stajenka betlejemska. Historia bożonarodzeniowych pocztówek
***
Audycja: "Rząd 2, miejsce 4"
Prowadzący: Konrad Szczebiot
Gość: prof. Jarosław Komorowski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 25.12.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 23.35
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA