Rząd zdecydował o wycofaniu zatwierdzenia polskich kandydatów do TSUE i Sądu UE. "Zostali przesłuchani pospiesznie"

Rząd zdecydował o wycofaniu zatwierdzenia polskich kandydatur na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kadencję 2021-2027 oraz na urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej na kadencję 2022-2028 - poinformowała w środę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

2023-12-27, 18:30

Rząd zdecydował o wycofaniu zatwierdzenia polskich kandydatów do TSUE i Sądu UE. "Zostali przesłuchani pospiesznie"
KPRM: rząd zdecydował o wycofaniu zatwierdzenia polskich kandydatów do TSUE i Sądu UE. Foto: Shutterstock/nitpicker

Jak przekazano w komunikacie po posiedzeniu, Rada Ministrów zdecydowała o wycofaniu zatwierdzenia kandydatury dr hab. Dobrochny Bach-Goleckiej na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kadencję 2021-2027 oraz kandydatur sędzi Aleksandry Rutkowskiej i dr hab. Arkadiusza Radwana na urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej na kadencję 2022-2028.

"Kandydaci zostali przesłuchani pospiesznie"

W ocenie rządu, konkursy, które wyłaniały wymienione kandydatury, nie spełniły wymagań, jakie powinny mieć zastosowanie w przypadku stanowisk o tak doniosłym znaczeniu.

"Kandydaci zostali przesłuchani pospiesznie - wszystkie wysłuchania przeprowadzono w bardzo krótkim czasie, w ciągu jednego dnia. Ponadto, w skład zespołu konkursowego weszły niemal wyłącznie osoby, które nie są ekspertami w dziedzinie prawa Unii Europejskiej, w szczególności, jeśli chodzi o orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE. W rezultacie, w rozstrzygnięciach zespołu aspekty merytoryczne nie mogły zostać uwzględnione w wystarczającym stopniu" - wskazano w komunikacie.

W skład TSUE wchodzi 27 sędziów - po jednym z każdego państwa członkowskiego.

REKLAMA

Sąd UE jest trybunałem funkcjonującym jako Sąd Pierwszej Instancji. W jego skład wchodzi po dwóch sędziów z każdego państwa członkowskiego.

Czytaj więcej:

PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej