Rocznica śmierci papieża Benedykta XVI. "Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar jego życia"

W niedzielę mija pierwsza rocznica śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI. Z tej okazji w bazylice świętego Piotra w Watykanie odprawiona została msza św., której przewodniczył jego wieloletni osobisty sekretarz arcybiskup Georg Gaenswein.

2023-12-31, 12:27

Rocznica śmierci papieża Benedykta XVI. "Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar jego życia"
W niedzielę przypada pierwsza rocznica śmierci papieża Benedykta XVI. Foto: Shutterstock/giulio napolitano

Rok temu, 31 grudnia zmarł papież Benedykt XVI. Kierował Kościołem po śmierci Jana Pawła II i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Był jednym z najwybitniejszych teologów Kościoła w ostatnich wiekach.

Msza św. w Watykanie 

W mszy św. odprawionej w bazylice św. Piotra w pierwszą rocznicę śmierci papieża uczestniczyło kilkaset osób, w koncelebrze było około 60 kardynałów, biskupów i księży. - Pozostajemy zjednoczeni z Benedyktem XVI, szczerze wdzięczni Bogu za dar jego życia, za bogactwo jego nauczania, za głębię jego teologii i świetlisty przykład tego "prostego i pokornego robotnika w winnicy Pańskiej" - powiedział w kazaniu abp. Gaenswein, w ten sposób przywołał słowa, jakie nowy papież wypowiedział po swoim wyborze 19 kwietnia 2005 roku.

Dał się poznać jako wielki papież

Wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie ksiądz Robert Skrzypczak podkreśla, że choć Benedykt XVI nazywał siebie skromnym pracownikiem winnicy pańskiej, to w swoim ośmioletnim pontyfikacie dał się poznać jako wielki papież, który mierzył się z trudnymi wyzwaniami Kościoła. Jak wyjaśniał duchowny, Benedykt XVI osobiście mierzył się z dyktaturą relatywizmu, inercją, wynikającą z braku wiary w Kościele.

Jak dodaje ksiądz Skrzypczak, Benedykt XVI był wybitnym teologiem, jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, także bliski współpracownik Jana Pawła II. - My jako Polacy kochamy Ratzingera przede wszystkim za jego miłość i wierność okazaną Janowi Pawłowi II. Jego pontyfikat okazał się wielki także dzięki temu, że polski papież miał takiego strażnika wiary, doradcę, który go wspierał także w formułowaniu dokumentów Kościoła - zaznaczył wykładowca.

REKLAMA

Ostatnie 10 lat życia spędził w klasztorze

Po ustąpieniu z urzędu w lutym 2013 roku Benedykt XVI ostatnie 10 lat życia spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu. - Do końca służył Kościołowi modlitwą i ofiarą, zabierał głos w wyjątkowych sytuacjach - zaznacza ksiądz Skrzypczak. Mając świadomość, że nie ma sił prowadzenia Kościoła zabierał głos, gdy czuł konieczność, między innymi w sprawie celibatu przy okazji synodu w Amazonii.

Benedykt XVI pozostawił po sobie encykliki o nadziei, miłości i wierze: "Spe salvi", "Deus Caritas est" , "Caritas in veritate" oraz "Fidei gaudium" - zakończoną przez papieża Franciszka.

Benedykt XVI często podkreślał potrzebę odnowy wiary zbudowanej na prawdziwej relacji między człowiekiem a Chrystusem. Papież wielokrotnie wyrażał solidarność z osobami słabymi, wykluczonymi i chorymi, ofiarami wojen i konfliktów. Stanowczo opowiadał się za obroną życia ludzkiego, sprzeciwiał się aborcji i eutanazji.

Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat, 31 grudnia 2022 roku. Pogrzeb odbył się 5 stycznia 2023 roku w Watykanie.

REKLAMA

Posłuchaj
00:21 12734326_1.mp3 Wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie ksiądz Robert Skrzypczak podkreśla, że choć Benedykt XVI nazywał siebie skromnym pracownikiem winnicy pańskiej, to w swoim ośmioletnim pontyfikacie dał się poznać jako wielki papież, który mierzył się z trudnymi wyzwaniami Kościoła (IAR)

Posłuchaj

Po ustąpieniu z urzędu w lutym 2013 roku Benedykt XVI ostatnie 10 lat życia spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/ PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej